Top News – Luftë `civile`/ Sfidojnë britanikët: Nuk izolohemi!
01/10/2020 19:18

Masat e izolimit kanë shkaktuar kaos në Britani, ku një kryetar bashkie I shpalli lufte rregullave të reja dhe u zotua të sfidojë qeverinë. Kreu i Middlesbrough, Andy Preston I doli kundër sekretarit të shëndetësisë Matt Hancock dhe hapave që ekzkutivi po kërkon të marrë pas një hovi të ri të infeksioneve. Mediat vendase thonë se sot, rreth 20 milionë vetë jetojnë mes kufizimeve në Mbretërinë e Bashkuar. Por Preston e deklaroi hapur se nuk do t`I bindet rregullave. “ U përpoqëm të komunikonim me qeverinë, por nuk na dëgjuan. Ata po vendosin masa që do të godasin vendet e punes, do të dëmtojnë shëndetin mendor dhe unë nuk kam ndërmend t`I pranoj të tilla kufizime”, shkroi ai në Twiitter. Shumë vende europiane përgatiten të zbatojnë masa të reja për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi për një "situatë shumë serioze". Kufizimet e reja I shohin si zgjidhje edhe qeveritë e Francës, Spanjës e Holandës. Në kryeqytetin spanjoll, Madrid, zyrtarët shëndetësorë paralajmërojnë prej ditësh se sistemi rajonal i kujdesit shëndetësor po vihet nën një presion serioz nga pacientët me COVID-19.

Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, shënohen edhe 12 viktima
27/10 19:45
Top News – Parashikimi i zymtë/ Gjermani, 20 mijë raste në fundjavë
27/10 19:43
Top News – Parisi paralajmëron… Francezët në vendet myslimane
27/10 19:42
Top News – Aksioni i Europolit/ Konfiskohen 352 makina të vjedhura
27/10 19:26
Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10 19:24
Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10 19:22
Top News – Fauci për vaksinën/ Nuk e bllokon tërësisht infeksionin
27/10 17:29
Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51
Top News – Sa vlen atëherë vaksina? Studimi më i fundit: Antitrupat bien për 4 muaj!
27/10 10:44
Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15