Top News – Lëkundet Netanyahu/ Nuk fiton vota mjaftueshëm për të mbetur në pushtet
24/03/2021 11:33

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu mund ta ketë të vështirë të sigurojë vende të mjaftueshme për të qëndruar në pushtet, tregojnë rezultatet e zgjedhjeve të së martës. Me afro 90 për qind të votave të numëruara, bllokut të tij të djathtë, i mungojnë tetë vende për të krijuar një qeveri. Një parti rivale e krahut të djathtë, sipas rezultateve, mund të shtojë shtatë vende të tjera nëse do të mbështesë Netanyahun. Rezultati përfundimtar, veç të tjerash do të përcaktojë edhe kursin e marrëdhënieve të Izraelit me palestinezët. Netanyahu, lideri më jetëgjatë në Izrael, ka premtuar se do të formojë një qeveri të krahut të djathtë të udhëhequr nga partia e tij Likud. Një parti e vogël e krahut të djathtë, Yamina, e udhëhequr nga ish besniku i Netanyahut, Naftali Bennet, mund të mbajë në duar balancën e pushtetit, por nuk ka deklaruar shprehimisht nëse do të mbështesë përpjekjet e Netanyahut për të krijuar një qeveri apo ato të partive të opozitës që duan ta rrëzojnë atë. 67.2 për qind e zgjedhësve morën pjesë në procesin që gjerësisht shihej si një referendum për lidershipin e Netanyahut. Kryeministri 71-vjeçar, ka qenë në pushtet që nga 2009, pasi më herët kishte shërbyer një tjetër mandat tre vjeçar në fund të viteve 1990. Fushata e tij u fokusua në programin masiv të vaksinimit në vend dhe suksesi diplomatik në normalizimin e marrëdhënieve me disa vende arabe.

Top News – Na duhet qiell i pastër për paradë! / Kina modifikoi motin në përvjetorin e partisë
08/12 14:09
Top News – ‘Nuk trembin Kinën, nuk na duhen!’ / SHBA ’heq qafe’ avionët e vjetër ushtarakë
08/12 14:02
Top News – Stuhi dhe borë në Milano / Italia në kthetrat e ‘Immaculata’-s, vendi në alarm!
08/12 14:01
Top News – Erdogan, urë mes Putinit e Zelenskit / Turqia, ndërmjetësuese në konfliktin Rusi-Ukrainë
08/12 13:58
Top Channel/Iku Merkel, iku mbështetja për Vuçiç: Qeveria e re gjermane, dorë të hekurt mbi Serbinë
08/12 13:03
Top News – 300 mln USD për ushtrinë ukrainase / SHBA miraton projektligjin përballë kërcënimit rus
08/12 12:53
Top Channel/ Bllokimi i negociatave, Bullgaria tregon kushtet e saj: 6 muaj për…
08/12 12:25
Top Channel/ Biden “i tregon dhëmbët” Putinit: S`ka më doreza, po sulmuat do keni punë me ne!
08/12 12:08
Top Channel/ Ekspertët optimist: Ilaçi i GSK funksionon kundër Omicron-it!
08/12 12:06
Top News – SHBA kërcënon Putinin / Nëse sulmon Ukrainën do godasim atje ku dhemb më shumë
08/12 11:53
Top Channel/ Çfarë fshihet pas konfliktit: Jo vetëm NATO, përse Putini e ka “halë në sy” Ukrainën
08/12 11:45
Top News – Merr fund epoka e Merkel / Nga sot, Olaf Scholz është kancelar i Gjermanisë
08/12 11:43
Top News – Funksionojnë kundrejt Omicron / OBSH konfirmon, vaksinat ekzistuese janë efikase
08/12 11:41
Top Channel/ Kosova e Shqipëria gati të luftojnë në Ukrainë krah SHBA- heshtin Mali i Zi e RMV
08/12 11:36
Top News-Tensionet Rusi-Ukrainë / Çfarë fshihet pas tyre, sa real është pushtimi…
08/12 11:30
Top Channel/ Rusisë i del “armiku” nga s`e pret: një shtet tjetër i tregon forcën në kufi!
08/12 11:19
Top Channel/ “Ishuj cokollate” në Afrikë: shënjestra, tregu i luksit!
08/12 11:18
Top Channel/Pas përplasjes me Borell, Kurti nuk kursen as Von der Leyen: BE të jetë e drejtë!
08/12 11:16
Top News – Miliarderi japonez në orbitë / Rusia rikthehet te turizmi hapësinor
08/12 10:04
Top Channel/ Vaksinimi i detyrueshëm në Greqi, Mitsotakis:Kushtetuta na detyron të mbrojmë qytetarët
08/12 02:08