Top News – Lehtësohen më tej kufizimet/ Lejohen grumbullimet me 50 persona jashtë
15/06/2021 21:42

Pas vendimit të marrë dy javë më parë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, ka hyrë në fuqi nga dita e martë një tjetër masë lëhtësues. Bëhjet fjalë për lejimin e grumbullimeve deri në 50 persona në mjediset e jashtmë nga 10 që ishte deri më sot. “Plani i lehtësimit të masave antiCOVID duhet të shoqërohet me respektim të rregullave, për kufizimin e përhapjes së COVID“, shkruan ministria në postimin e saj në Facebook. Kujtojmë se nga 1 qershori është hequr detyrimi i mbajtjes së maskës mbrojtëse në mjeediset e jashtmE, por vijon të jetë e detyruar të mbahet në ambientet e brendshme. Ora policore është shtyrë me 60 minuta dhe fillon nga ora 23:00-06:00. Ndërsa nga 1 korriku është paralajmëruar se do të hyjnë në fuqi masa të reja, lehtësuese, nëse situatA e pandemisë vijon të jete e stabilizuar dhe të përmirësohet më tej. Kështu në 1 korrik ora policore shtyhet në orën 24.00 -06:00, por mbetet i pandryshuar orari për muzikën në lokale që lejohet deri në orën 22:00.Po ashtu pas 1 korrikut do të lejohen kampionatet sportive me prezencë të tifozëve me kapacitete të reduktuara deri në 30% si dhe aktivitetet e teatrove, shfaqjeve artistike dhe kulturore, konferencave, me kapacitet të reduktuar deri në 30% të spektatorëve apo pjesëmarrësve, sipas protokolleve të IShP .

Top News – Sherr për pazare droge/ Ndërron jetë 26 vjeçari, u godit disa herë me thikë
24/07 13:50
Top Channel/ Fundjava në jug! Qytetarët dynden drejt Rivierës Shqiptare
24/07 13:34
Top News – Dua ‘rrëmben’ edhe Kim/ Ambasadorja amerikane darkoi me familjen Lipa
24/07 13:33
Top News – 2 viktima në rrugët e Shqipërisë/ Shpejtësia tej normave të lejuara përgjak vendin
24/07 13:28
Top News-Vizita falas për pushuesit/ Durrës-Manastirliu inspekton qendrën shëndetësore
24/07 13:23
Top News – Vijojnë kontrollet policore/ Aksion në Korçë dhe Lezhë, në pranga 2 persona
24/07 13:23
Top Channel/ Edhe dy ditë për vaksinimet e hapura! Shtohet numri i të rinjve që kërkojnë vaksinim
24/07 13:03
Top Channel/Turizmi, ende larg 2019! Kthehen polakët, më shumë pushues nga Kosova, më pak emigrantë
24/07 12:51
Top Channel/ Gratë shqiptare, më obezet në Europë! Në vend të tretë në kontinent. Elbasani kryesor
24/07 12:38
Top Channel/ Në Elbasan janë rregjistruar më pak se 20% e fëmijëve në klasën e parë
24/07 12:36
Top Channel/ Gjyqi i afrikanëve mashtrues, qëndronin në Shqipëri e vidhnin kompanitë në 9 shtete
24/07 12:33
Top Channel/ Frenon në autostradë që të mos shtypte kecin, përplasen në seri makinat në Lushnje-Fier
24/07 12:20
Top Channel/Më pak rregjistrime! Shkodër, thirrje nxënësve të rregjistrohen në shkollat profesionale
24/07 12:18
Top Channel/ Me automatik të mbushur me fishekë në sediljen e parë, arrestohet 32-vjeçari
24/07 11:46
Top Channel/ Të gjithë drejt bregdetit! Trafik i rënduar në Durrës
24/07 11:35
Top Channel/ Me pistoletë në çantë e drogë në makinë, disa të arrestuar gjatë kontrolleve në Lezhë
24/07 11:27
Top News – Kultivonin lëndë narkotike/ Arrestohen 4 persona, policia jep detajet
24/07 11:17
Top Channel/ Fluks emigrantësh në portin e Durrësit, vijnë dy tragete me shqiptarë dhe kosovarë
24/07 11:08
Top News-Aksion policor në Berat dhe Durrës/ Në pranga 2 shtetas për vepra të ndryshe penale
24/07 11:05
Top News -Transportonin emigrantë të paligjshëm/ Në pranga 2 persona, në kërkim një tjetër
24/07 10:34