Top News – Kushtetuesja ende ‘peng’/ 3 kandidatë, padi për vendimet e KED
11/08/2020 11:39

Gjykata Kushtetuese pritet që të jetë e bllokuar edhe për disa muaj. Pavarësisht kërkesës dhe ultimatumeve të ndërkombëtarëve, politika ka arritur që ta çojë aty ku donte procesin. Më 17 korrik të këtij viti Këshilli i Emërimeve në Drejtësi s’kualifikoi nga gara të gjithë kandidatët, ndërkohë që hapja e garës për vakancat në Kushtetuese pritet të zgjasë edhe për pak kohë. Bëhet fjalë për Shaqir Hasanaj, Ardita Buna dhe Vjosa Bodo (Mujo), të cilët mësohet se kanë paditur në datat 3 dhe 4 gusht vendimet e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, i cili i skualifikoi nga gara për 2 vendet vakante që i takojnë Kuvendit dhe Presidencës në Gjykatën Kushtetuese. Mësohet se relatorja që do të merret me shqyrtimin e këtyre ankimimeve në këtë gjykatë është zonja Alkelina Gazidede. Kështu që nisur nga këto zhvillime, por edhe për faktin se deri në shqyrtimin e padive të tre prej kandidatëve të skualifikuar, si dhe vonesave që pritet të sjellë zbardhja e vendimit nga ana e Gjykatës Administrative të Apelit në Tiranë, ngritja e Kushtetueses do të ndodhë në një moment tjetër.

Dita botërore e kafes/ Festa me kafen më të mirë, “Lori Caffe”
01/10 15:29
Gara me kuaj në Darzezë/ Adhuruesit e hipizmit mblidhen buzë detit
01/10 15:28
“Mbyllim dëmshpërblimet e tërmetit”/Veliaj: Që spekulantët të mos e përdorin fatkeqësinë për fushatë
01/10 15:25
Sot u hapën restorantet/ Lejohet shërbimi në ambientet e brendshme, por me maska
01/10 15:18
Gjyqtarja e akuzuar për korrupsion/ Mimoza Margjeka në apel kërkon lirimin nga akuzat
01/10 15:11
Tapë në timon, pa patentë e tregti droge, ‘Shigjetat‘ arrestojnë 8 persona në Tiranë
01/10 15:09
Top News – Legalizimi i kanabisit/ Zelanda e Re `e lë pas dore`
01/10 14:43
Top New – Në ditën e të moshuarve/ Manastirliu-vaksinim për grupmoshën
01/10 14:26
Top News – OFL u kërkon pasurinë për 48 orë/ Tre vrasësit e dënuar
01/10 14:23
Top News – Arrestimet në Kosovë, sfidohet autoriteti i Speciales
01/10 14:18
Top News – Nevoja për kursime/ Shell shkurton 9 mijë vende pune
01/10 13:19
Top News – Apeli le në fuqi vendimin/ Gjyqtarja Margjeka, arrest shtëpie
01/10 13:13
Top News – ‘Tradhtarët’ në polici/ 245 denoncime në të gjitha nivelet
01/10 12:58
Dita boterore e kafes/ Festa me kafen më të mirë, “Lori Caffe”
01/10 12:57
Gjyqtarja e akuzuar për korrupsion/ Mimoza Margjeka në Apel kërkon lirimin nga akuzat
01/10 12:55
Mungesë gjaku për talasemikët/ Në Lushnje po dhurohet më pak për shkak të frikës nga Covid
01/10 12:17
Top News – Situata pas pandemisë/ Basha-të mbështeten me të prekurit
01/10 12:16
Top News – ‘Mos më telefono’!/ Vendim i ri i AKEP për celularët
01/10 11:13
Top News – Greqia me vendim të ri/ Kufizime në kufi deri në 12 tetor
01/10 11:13
Top News – Baret dhe restorantet/ Hapen edhe pishinat, ja rregullat
01/10 11:05