Top News – Kurti dhe Vuçiç në Bruksel/ Një takim me shumë të panjohura…
15/06/2021 12:41

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçic, kanë nisur takimet sot në Bruksel në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve. Fillimisht kurti është takuar me të ngarkuarin e BE për Politikën e Jashtme, Josep Borrell dhe përfaqësuesin e BE për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosav Lajçak. Më pas është radha e presidentit serb. Ndërsa takimi trepalësh, mes Kurtit, Vucicit dhe dy përfaqësuesve të BE, Borrell e Lajcak, ishte i treti në radhë. Para këtij raundi bisedimesh, diplomatët evropianë kanë thënë se e vetmja gjë e sigurt që pritet është mbajtja e takimit Vuçiq-Kurti. Ndërkohë që rezultatet e mundshme të bisedimeve dhe as hapat e ardhshëm të mundshëm në këtë proces nuk mund të parashikohet. Vlerësime të tilla të kujdesshme të ndërmjetësuesve në dialog bazohen në faktin se të dy negociatorët vijnë në Bruksel me pozicione krejtësisht të ndryshme për gati të gjitha temat - prej kornizës, parimeve, përbërjes e deri tek rezultati i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës. Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti thotë ndërkohë se do të fillojë një "dialog i ri", i cili "nuk mund të vazhdojë në formën e mëparshme". "Ne duam një dialog të përgatitur mirë, ku të gjithë duhet të jemi të barabartë", thotë Kurti duke shtuar se zgjidhja duhet të çojë në njohjen e reciproke mes këtyre dy vendeve. Ndërsa për presidentin e Serbisë, njohja e ndërsjellë është jashtë diskutimit.

Top News-Aksidenti tragjik në Kroaci/E hëna shpallet ditë zie kombëtare në Kosovë
25/07 20:01
Top News – Kryeministri Kurti në Kroaci/ Viziton të lënduarit në aksidentin tragjik
25/07 17:24
Top Channel/ Aksidenti tragjik me 10 viktima në Kroaci, pamjet nga vendngjarja
25/07 14:50
Top News – Çantat e drogës e thika në shpinë/Greqi, vihen në pranga dy shqiptarë
25/07 14:00
Top Channel/ Deputetja shqiptare në Kroaci: Dyshohet se shoferi i autobusit ishte në gjumë
25/07 13:50
Top Channel/ Ambasadori i Kosovës në spitalin kroat, jep detaje për TCH: 10 viktima, 8 janë rëndë
25/07 12:34
Top Channel/ Aksidenti tragjik në Kroaci: Shoferi dhe nëntë pasagjerë kosovarë kanë vdekur
25/07 12:22
Top News-Aksident tragjik në Kroaci/ Përplaset autobusi nga Kosova, 10 viktima
25/07 11:57
Top News – Temperaturë, dhimbje koke e të vjella/ Viroza e re në qarkullim, kalo-nuk është delta
24/07 14:40
Top News – Medalja e parë për Kosovën/ Distria krasniqi niset drejt finales në Tokyo 2020
24/07 14:24
Top Channel/ Haga lë Thacin në paraburgim, i refuzohet kërkesa për mbrojtje në liri!
24/07 13:43
Top Channel/ Nga “pushteti në pushtet”, LSDM dhe BDI garojnë bashkë në zgjedhjet lokale
24/07 12:11
Top News – ‘Fundoset’ presidenti serb/ Kreu i një grupi kriminal tregon lidhjet me Vuçiçin
23/07 20:44
Top Channel/ Vaksinimi, e vetmja zgjidhje.Presidentja & Kryeministri i përgjigjet grekëve protestues
23/07 19:58
Top News – Mafiozi serb Belivuk akuza për Vuçiç/‘Ka kërkuar mbështetje dhe favore nga ne’
23/07 14:01
Top News – Nëse dikush njeh Kosovën… Vuçiç kërcënon: Ne nisim fushatën e çnjohjeve
22/07 20:15
Top Channel/ Kush po e minon dialogun? “Viktima” Vuçiç lëshon kërcënimin e fortë për Kosovën
22/07 17:46
Top News – 350 kg kokainë në portin e Pireut/Ishte fshehur në një konteiner me kafe
22/07 15:56
Top News-Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Kundërshtohet vaksinimi i adoleshentëve në Athinë
22/07 13:02
Top Channel/ Kundër vaksinimit me detyrim në Greqi, 2500 qytetarë në protesta
21/07 19:00