Top News – `Kryqëzata` e Vuçiç në Ballkan/ Presidenti Serb çon 10 mijë vaksina në Bosnje
02/03/2021 14:57

10 mijë vaksina kundër koronavirusit ka marrë me vete Aleksandër Vucic në Bosnje, ku mbërriti paraditen e sotme. Dozat e vaksinës AstraZeneca do të shpërndahen në Federatën e Bosnjës - njërin nga dy entitetet e këtij vendi. Në aeroportin e Sarajevës, ai deklaroi se “është i lumtur nëse këto vaksina do shpëtojnë jetë në Bosnje e Hercegovinë”. “ Cdo vaksine që duan qytetarët e Bosnjës, ne do ta shpërndajmë. Çështja është te besimi reciprok. Kemi pritur ndihmën e njerëzve shumë më të fuqishëm, porn ë fakt po mbështetemi te njëri-tjetri. Ne në Serbi nuk mund të jemi të lumtur nëse njerëzit në Sarajevë, Banja Llukë ose Tuzëll nuk janë të lumtur”, tha Vuçic. Entiteti tjetër i Bosnjës, Republika Sërpska, ka nisur vaksinimin në shkurt, po ashtu me vaksina të dhuruara nga Serbia. Republika Sërpska ka marrë vaksinën ruse Sputnik V. Serbia i ka dhuruar vaksina edhe Malit të Zi, e Maqedonisë së Veriut. Deri tani, nga vendet e Ballkanit Perëndimor, Serbia besohet se ka vaksinuar numrin më të madh të qytetarëve kundër koronavirusit. Autoritetet serbe kanë siguruar vaksina ruse, kineze dhe të kompanive perëndimore, si: Moderna, Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca. Kosova është i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor që nuk ka nisur ende imunizimin e popullatës kundër koronavirusit.

Athinë, kapet 4.4 tonë kanabis/ Droga nga Libani kishte destinacion Sllovakinë
23/04 02:26
Top Channel/ Sekti budist tailandez tenton rekord botëror me 330,000 qirinj lutjeje – Pa koment
22/04 21:53
Top Channel/ Në malet e Lima në Peru, uji mblidhet me metoda para-hispanike – Pa koment
22/04 21:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit mobilizohet në zonat e aneksuara Golan, pas sulmit me raketë
22/04 21:50
Top Channel/ Indonezia krijon qendër kërkimi në bazën detare për gjetjen e nëndetëses së zhdukur
22/04 21:50
Top Channel/ Në qytetin e shkatërruar Donbas, ushtarët Ukrainas vrojtojnë pozicionet e separatistëve
22/04 21:49
Top News – Franca ‘ia hodhi’ valës së tretë/ Bie numri i infektimeve, pritet lehtësim i masave
22/04 21:13
Top News – Momenti i sikletshëm i Samitit/ Problemet teknike ‘hutojnë’ Putinin
22/04 21:12
Top News – SHBA me një shtet të ri…! Miratohet projektligji për njohjen e Washington DC
22/04 20:53
Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44
Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04 15:42
Top Channel/ “Të shpëtojmë planetin”, SHBA angazhohet të përgjysmojë emetimet e karbonit
22/04 15:29
Top Channel/ Masakra e Nicës, arrestohet pas 5 vitesh 28 vjecari shqiptar
22/04 15:24
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:24