Top News – Koronavirusi në Kosovë/ Shkarkohet drejtori i QKUK
06/07/2020 18:15

144 pacientë të prekur nga koronavirusi janë shtruar në spital në kosovë ndërkohë që nga shpërthimi i epidemisë, në mes të marsit, janë konfirmuar gjithsej në vend 3508 raste të koronavirusit. Prej tyre 75 persona kanë humbur jetën ndërsa 1531 mbeten rastet aktive. Bordi drejtues i shërbimit spitalor dhe klinik universitar të kosovës, ka shkarkuar ndërkohë të hënën drejtorin e përgjithshëm, Basri Sejdiu. “Shkarkimi vjen si pasojë e performancës jo të kënaqshme dhe mospërmbushjes së detyrave. Në vend të dr Sejdiut, ushtrues detyre i drejtorit është caktuar dr Valbon Krasniqi, mjek specialist i infektologjisë”, thuhej në deklaratën e shërbimit. Kjo e fundit nuk jepte detaje se për cfarë performance bëhet fjalë dhe se cilat detyra nuk janë përmbushur. Por, shkarkimi i sejdiut vjen në kohën kur qendra klinike universitare e kosovës po përballet me numër të shtuar pacientësh të prekur me covid 19 dhe një ditë pasi policia rrethoi ambjentet e QKUK ku pesë pacientë raportohet se humbën jetën për shkak të mos funksionimit të respiratorëve. Prokuroria themelore në prishtinë ka nisur ndërkohë hetimin për të zbardhur ngjarjen. Edhe Policia e Kosovës njoftoi se po heton vdekjen e gjashtë personave në Klinikën Infektive në Prishtinë. Në raportin policor thuhet se “me vendimin e prokurorit, trupat e pa jetë të viktimave dërgohen në Institutin e Mjekësisë Ligjore për ekspertizë. Rasti është duke u hetuar”.

Top News – Covid-19 në Kosovë/ Vazhdon rritja e infektimeve
06/08 16:02
Top News – Vaksina për covid/ Kosova ka nisur negociatat
06/08 12:18
Top News – Moti i keq në Kosovë/ Paralajmërime për përmbytje
05/08 17:35
Top News – Zëvendëskryeministri Selmanaj infektohet me koronavirus
04/08 15:20
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Hyseni-pritet përfshirje amerikane
04/08 12:22
Top News – Kosovë, Hoti me covid/ 7 viktima dhe 250 raste të reja
03/08 17:17
Top News – ​Kosovë/ Infermierët dhe mamitë dorëzojnë uniformat: Turni i natës të paguhet 36 euro
03/08 15:33
Top News – ​Kryeministri Hoti rezulton pozitiv me Covid-19
03/08 12:01
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 13 të vdekur, 245 raste të reja
02/08 16:04
Top News – Kosovë, bilanci nga Covid/ 10 të vdekur, 224 raste të reja
01/08 19:38
10 viktima në Kosovë/ Në 24 orë regjistrohen 224 të infektuar të rinj
01/08 19:33
Top News – Hoti u bën thirrje qytetarët të shmangin turmat
01/08 16:41
Top News – Shërohet nga Covid-19 kryetari i LDK-së, ​Isa Mustafa
01/08 14:56
Kosovë, s’ka falje në xhami/ Festa e kurban bajramit, besimtarët vijuan vizitat te të afërmit
31/07 19:43
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 15 viktima në 24 orë nga Covid-19
31/07 17:56
Top News – Hoti në QKUK/ Gjendja në Kosovë është e rëndë
31/07 13:03
Top News – Kosovë, s’ka falje në xhami/ Festa Kurban Bajramit, masa ekstreme nga komuniteti mysliman
31/07 12:33
Thaçi dekoron familjen Kryeziu/ Presidenti i Kosovës i akordon medaljen “Urdhri i Pavarësisë”
30/07 20:22
Hoti kundër mini-shengenit/ Kryeministri i Kosovës thotë se nuk e përkrah nismën
30/07 20:06
Top News – Hoti dhe Tërnava/ Falja e namazi, në shtëpi
30/07 18:30