Top News – Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv
25/11/2020 16:06

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, njoftoi ministri i Shëndetësisë, Rudolf Anschober. Sipas tij, të parët do të vaksinohen të moshuarit, grupet e rrezikuara dhe punonjësit shëndetësorë. Shteti me gati 9 milionë banorë do të sigurojë më shumë se 16 milionë doza të vaksinës përmes Bashkimit Evropian që ka nënshkruar gjashtë kontrata me furnizuesit. “Qëllimi ynë është që të vaksinojmë të paktën 50 përqind të popullsisë”, tha Anschober, duke shtuar se fushata mund të kushtojë rreth 200 milionë euro. ndërkohë Clemens Martin Auer, që koordinon përgjigjen e Ministrisë së Shëndetësisë së Austrisë ndaj pandemisë u shpreh se vaksinat për grupet jo të rrezikuara, do të jenë të disponueshme rreth muajit prill. Autoritetet austriake regjistruan të martën, 4,377 raste pozitive, një shifër në rënie kjo krahasuar me gati 6.000 raste që ishte shtatë ditë më pare. Ky shtet ka pasur një prej shifrave më të larta të të infektuarve për kokë në nivel botëror. Gjatë nëntorit, në Austri hynë në fuqi kufizime të reja që përfshijnë mbylljen e bareve, restoranteve, hoteleve, e janë ndaluar edhe organizimet sportive dhe ato kulturore.

Top News – Itali, qeveria nuk rrëzohet/ Conte merr votëbesimin nga deputetët
18/01 22:58
Top News – Gjermani, ashpërsohen masat/ Kush nuk pranon karantinën në paraburgim
18/01 22:13
Top News – Navalny mbetet në burg/ gjykata ruse cakton 30 ditë paraburgim
18/01 20:11
Top News – I gjunjëzuar nga koronavirusi/ Brazili nis vaksinimin, në vend shpërthejnë protesta
18/01 20:07
Top News – Habit prifti ultra-ortodoks/ Vaksina anti-covid i bën njerëzit gay
18/01 19:11
Top New – Korrupsion në nivele të larta/ Trashëgimtari i samsungut dënohet me burg
18/01 19:10
Top News – Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë Holandezë
18/01 17:35
Top News – Tragjike, fëmija 2 vjeç bie nga dritarja/ I vëllai vdiq në 2017 në të njëjtën mënyrë
18/01 13:13
Top News – Shkopinj gome e gaz lotsjellës, rrihen pa mëshirë emigrantët e nisur drejt SHBA-së
18/01 12:58
Top News – “Ndragheta”/ U mbështet nga klani mafioz, përfundon në pranga kryebashkiaku në Itali
18/01 12:31
Top News – SHBA/ Fortifikimi nuk ndalon protestat, tubues të armatosur përpara zyrave qeveritare
18/01 11:53
Top News – Lironi menjëherë Navalnin!/ BE dhe SHBA paralajmerojnë Rusinë
18/01 11:48
Top News – Mjekja shqiptare ne Gjermani/ Humb jetën tragjikisht në moshë fare të re
18/01 11:09
Top News – Gruaja filmohet në kamera, i hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 10:43
Top News – Koreja e Veriut, protestë përmes bukurisë/ Si e sfidojnë vajzat e reja regjimin
18/01 10:35
Top News – Arrestohet pranë kongresit/ SHBA, kishte akreditim të rremë dhe armatime
17/01 19:02
Top News- Edhe hajdutët kanë zemër…/ I vjedhin makinën invalides por pendohen…
17/01 18:51
Top News – Nuk ndalet koronavirusi/ Austria zgjat izolimin deri me 7 shkurt
17/01 18:51
Top News – 273 milionë dollarë në plehra/ Hodhi gabimisht hard diskun me 7500 Bitcoins
17/01 18:51
Top News – Shpërthen vullkani/ Indonezi, dhjetëra fshatra mbulohen nga hiri
17/01 18:51