Top News – Kinë, përmbytet miniera e qymyrit/ 21 punëtorë bllokohen 1200 m nën tokë
11/04/2021 12:22

Një përmbytje në një minierë qymyri në rajonin Xinjiang të Kinës ka bllokuar 21 minatorë në thellësinë e rreth 1200 m nën tokë, njoftuan mediat kineze. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua, Nuk është bërë ende e ditur se cfarë e shkaktoi përmbytjen në minierën Fengyan por mendohet se ndodhi kur 29 punëtorë po azhornonin boshtin e minierës së qymyrit në prefekturën Changi. Tetë punëtorë arritën të shpëtonin, ndërsa 21 të tjerët mbeten nën tokë. Nga përmbytje raportohet se ëhstë ëmtuar sistemi I emergjencës pasi ka shkëputur linjat e energjisë elektrike. Përpjekjet e shpëtimit janë duke u zhvilluar, me tre grupe të pajisjeve kulluese duke punuar për të pompuar ujin nga boshti, duke përmendur shërbimet lokale të urgjencës. Autoritetet njoftuan se deri mmë tani nuk kanë kontakt me minatorët por janë në përpjekje të vazhdueshme, njoftoi agjencia. Aksidentet në miniera nuk janë të pazakonta në Kinë, pasi në dhjetor të vitit të kaluar humbën jetën 23 perosna në një minierë qymyri, nga rrjedhja e monoksidit të karbonit.

Top News – Spanja lehtëson masat anti-COVID/ Pas 6 muajsh, të rinjtë festojnë ‘lirinë’
09/05 21:27
Top News – 100 palestinëze të lënduar/ Përleshjet mes protestuesve dhe policisë në Izrael
09/05 19:35
Top News – Putin demonstron forcën/ Paradë madhështore, akuzon perëndimin për Ruso-Fobi
09/05 17:50
Top News – Armë Ruse dhe Kineze/ SHBA konfiskon arsenalin e madh në detin Arabik
09/05 17:48
Top News – Ja pse është I fiksuar me Marsin! Elon Musk rrëfen se vuan nga sindroma e Asperger
09/05 17:46
Top News – Gjilpëra në vend të ‘dhëmbëve’/ Kështjella e Drakulës kthehet në qendër vaksinimi
09/05 17:20
Top News – Anglia përzë gangsterin nga Hasi/ I hiqet leja e qëndrimit, konsiderohet i rrezikshëm
09/05 17:20
Top News – Pak pas mesnate…/ Raketa Kineze kaloi edhe mbi Shqipëri
09/05 17:19
Top Channel/ Merkel jep lajmin e mirë: pushime në Europë edhe për të pavaksinuarit!!
09/05 17:13
Top Channel/ 12 mijë trupa, qindra autoblinda e avionë: Rusia i “tregon muskujt” perëndimit!
09/05 17:13
Top Channel/ Operacioni dramatik, marina amerikan ndalon në det ngarkesën gjigande të armëve ruse!
09/05 17:10
Top Channel/ “Si të jetë Viti i ri”: Spanja heq ndalim qarkullimin, shpërthejnë festimet në rrugë!
09/05 17:09
Top Channel/ BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!
09/05 15:36
Top Channel/ Amerikanët u tërhoqën, rikthehen masakrat në Kabul-vriten dhjetëra vajza
09/05 15:32
Top News – Bajram edhe për macet/ Në Malajzi, veshje të reja edhe për kafshët shtëpiake
09/05 15:28
Top News – Festë e madhe në Spanjë/ Mesnatën e të shtunës mbaruan kufizimet
09/05 15:27
Top News – Përqafimet lejohen sërish…/ Britani, nga 17 maji takohen miqtë e familjet
09/05 15:27
Top Channel/ Momenti kur raketa kineze bie mbi oqean, ja kur kaloi mbi Shqipëri!
09/05 15:10
Top News – ‘Kërpudha e zezë’/ Myku që po gjymton pacientët me covid në Indi
09/05 14:11
Top Channel/ Gjermania e Franca, “ultimatum” SHBA-së: “ Mos blloko vaksinat”!
09/05 13:46