Top News – Kina, alarm për vitin e ri hënor/ Pekini teston 2 milionë banorë
22/01/2021 15:50

Viti i Ri hënor në Kinë është në 12 shkurt, dhe zyrtarët vendas janë vene në gjendje alarmi. Në këtë periudhe, ndodh eksodi më i madh në vend, ku miliona kineze kthehen në shtëpitë tyre duke iu larguar qendrave industriale. Në 40 ditët e ngadalësimit të aktiviteteve prodhuese lëvizjet shtohen në një mënyrë drastike, që tani në mesin e pandemisë, përbën një shqetësim të veçantë për autoritetet e shëndetësisë. Qeveria kineze këtë vit është përpjekur ta shmangë eksodin, por nuk ka gjetur guximin ta ndalojë me urdhër të prerë. Lidershipi vetëm po i këshillon punonjësit publikë të mos lëvizin, dhe pritet që këtë radhë, numri i udhëtimeve të bjerë me 40%. Por sërish menaxhimi i 1.6 miliardë zhvendosjeve që pritet të ndodhin, do të jetë një makth i vërtetë shëndetësor. Brenda dy ditësh, të premten dhe të shtunën, pritet t’i nënshtrohen testit të tamponit 2 milionë vetë në Pekin ndërsa shtypi vendas ka nisur t’i përgatisë tashmë të gjithë banorët e kryeqytetit të jenë në gatishmëri për thirrjen që do t`iu mbërrijë. Urdhri i parë që pati dhënë presidenti Xi Jingpin janarin e kaluar ishte të “ mbrohej me çdo kusht kryeqendra e vendit, duke e shndërruar atë në një fortesë sanitare”.

Masa te reja në Greqi/ 18 zona të rrezikshmërisë së lartë në të gjithë vendin nga Covid-19
04/03 01:54
Top News – Kërkon falje, por nuk dorëhiqet/ Guvernatori i Nju Jorkut u akuzua për ngacmime seksuale
04/03 00:49
Top News – Koreja e Jugut nis hetimet/ Dy persona vdiqën pas vaksinimit me AstraZeneca
04/03 00:46
Top News – Sulm terrorist në Suedi/ Tetë persona të plagosur, disa në gjendje të rëndë
03/03 22:52
Top News – Polemika në Spanjë/ Princeshat takojnë ish mbretin, vaksinohen në Abu Dabi
03/03 22:48
Top News – Afrikë e Jugut dhe Kinë/ Goditet rrjeti, konfiskohen vaksina të fallsifikuara
03/03 22:41
Top News – Islanda bëhet gati/ Për një shpërthim të mundshëm vullkanik
03/03 22:40
Top News – Iku prej tërmetit, burg në Londër/ Shqiptari i drogës shokon hetuesit britanikë
03/03 22:35
Top News – Autoritetet greke/ Ngrenë tenda për banorët pas tërmetit
03/03 22:33
Top News – Përgjaket protesta në Mianmar/ Ushtria vret 38 persona, mes tyre 4 fëmijë
03/03 22:04
Breshkat gjigande lëshohen në liri në Galapagos, mes përpjekjeve të rekuperimit ekologjik
03/03 22:01
Baza ajrore amerikane Al-Asad në Irak goditet me raketa nga militantët – Pa koment
03/03 22:00
Tërmeti i fortë dëmton dhjetra ndërtesa në Greqinë qendrore – Pa koment
03/03 22:00
Kina dërgon 200,000 doza të vaksinës Sinopharm në Guine – Pa koment
03/03 21:59
Drejtori artistik i Courrèges, prezanton koleksionin e Javës së Modës në Paris – Pa koment
03/03 21:58
Panik mes rezidentëve në rrugë pas tërmetit të fuqishëm në Greqinë qendrore – Pa koment
03/03 21:57
Kampi sirian për të afërmit e ISIS regjistroi 31 vrasje këtë vit – Pa koment
03/03 21:56
Senegali merr dozat e para të vaksinave Covid-19 nga skema Perëndimore Covax – Pa koment
03/03 21:56
Top News – Greqia në karantinë, masat e reja/ Asnjë lëvizje në distancën prej 2 kilometrash
03/03 21:21
Top News – Gëzim pas vaksinimit/ Kanadezi ‘feston’ duke kërcyer mbi liqenin e ngrirë – Pa koment
03/03 21:00