Top News – Kërkuesit kanadezë/ Colchicin-a, ilaçi i shpresës në luftën kundër covid-it
25/01/2021 15:23

Një testim i madh klinik në kanada tregon se një ilac jo i shtrenjtë, anti-imflamator, i quajtur colchicine, mund të reduktojë ndjeshëm rrezikun e komplikimeve dhe vdekjes nga koronavirusi duke shjellë shpresë për të gjithë. Jean-Claude Tardif, shef i institutit Zemra, në Montreal, udhëhoqi studimin e quajtur Colcorona, rezultatet paraprake të të cilit u botuan së fundmi. Të plota, rezultatet do të publikohen sa më shpejt që të jetë e mundur, tha Tardif në një intervistë për AFP. Studimi u krye mbi 4488 pacientë në botë që nga marsi 2020. Sipas ekspertëve, ilaci solli më shumë se 20 për qind reduktim të shtrimeve në spital, 50 për qind reduktim të nevojës për ventilator dhe 44 për qind më pak rrezik vdekjeje. Sipas ekspertëve, Colchicina është një ilac i fuqishëm anti imflamator i njohur prej shumë kohësh. Ai është zbuluar 150 vite më parë dhe nxirret nga një bimë e quajtur Colchicum autumnale e përdoret për të trajtuar sëmundje të ndryshme si artritin inflamator, perikarditin etj. Ai është i disponueshëm në farmaci pasi përdoret për shumë sëmundje e nuk është madje as i kushtueshëm. Ekspertët kanadezë mendojnë se zbulimi i tyre do të ishte i vlefshëm jo vetëm në francë, kanada e shba, por edhe në vendet në zhvillim dhe vendet e varfra, pikërisht për shkak të cmimit dhe disponueshmërisë së ilacit që merret në mënyrë orale, në formë tablete.

Top News – 8 Marsi/ Merkel: Të mos kthehemi tek modeli i vjetër i roleve
08/03 12:25
Top News – Referendum kundër Burkas/ Zvicër, ndalohet mbulimi i plotë i fytyrës
08/03 12:25
Top News – Përfundon vizitën në Irak/ Papa lutet në rrënojat e Kishës: Ju mbaj në zemër
08/03 12:24
Top News – Pandemia sjell ‘bum’ narkotikësh/ Rritet qarkullimi i drogës, tonelata në Gjermani
08/03 12:19
Top News – Aksident me helikopter/ Humb jetën miliarderi Oliver Dassault
08/03 12:18
Top News – Tërmet në oborrin mbretëror/ Meghan Markle rrëfen ‘tmerret’-kam menduar vetëvrasjen
08/03 12:18
Top News – Kriza e koronavirusit/ UNICEF-10 milionë martesa fëmijësh dekadën e ardhshme
08/03 12:02
Top News – Infektimi me koronavirus/ Sa i madh është rreziku në natyrë
08/03 12:01
Top News – Vdes deputeti francez në aksident ajror/ Presidenti Macron-humbje e madhe për vendin
07/03 22:25
Top News – Zvicra ndalon mbulimin e fytyrës/ Myslimanet-po bëhet sulm kunder komunitetit
07/03 21:44
Top News – Austria pezullon vaksinat AstraZeneca/ Një grua humbi jetën, një tjetër është rëndë
07/03 21:14
“Tërmet” në familjen mbretërore/ Sonte transmetohet intervista e Harry dhe Meghan Markle
07/03 19:56
Top News – Ermal Meta i treti në Sanremo/` Një milionë gjëra për të të thënë`
07/03 19:42
Top News – Italia e hapur për vaksinën e ruse/ Ministri-brenda verës mbyllim procesin
07/03 19:36
Top News – Për shkak të besëtytnisë/ Tajlande, martohen binjaket 5-vjeçare
07/03 19:34
Top News – Politikani vdes në paraburgim/ Mianmar, shpërthejnë protesta në mbarë vendin
07/03 16:50
Top News – Tani po bëhet shqetësuese/ Kolonë tymi 10 km, Etna shpërthen sërish
07/03 16:49
Top News – Kina `nuk bie në shpinë`/ Nuk ka asnjë genocid kundër ujgurëve!
07/03 16:49
Top News – SHBA, tjetër `mesazh` Rusisë/ Nis katër bombardues b1 në Arktik
07/03 15:55
Top News – Irani “merr me të mirë” Amerikën: Po hoqën sanksionet, marrim masat që duan
07/03 15:55