Top News – Kërkuesit Italianë/ Zbulojnë rrjet liqenesh në Mars
28/09/2020 22:02

Ka një rrjet liqenesh të kripur nën akujt e polit jugor të marsit që mund të ndihmojnë në rishkrimin e historisë së klimës në planetin e kuq dhe të hedhin dritë mbi ekzistencën e mundshme të formave elementare të jetës atje. Përreth liqenit të zbuluar në 2018 nga një grup italianësh, në fakt, janë zbuluar edhe tre të tjerë, për të cilët është folur në revistën Nature Astronomy, nga të njëjtët autorë të studimit të parë. Edhe liqenet e reja janë zbuluar me radarin Marsis, ofruar nga agjencia hapësinore italiane, misionit mars express të agjencisë hapësinore evropiane. Për ekspertët, zbulimi i një sistemi të plotë liqenesh tregon se procesi i krijimit të tyre është relativisht i thjeshtë dhe i përbashkët dhe se këto liqene me gjasa kanë ekzistuar për pjesën më të madhe të historisë së marsit. Si pasojë, në to mund të jenë ruajtur deri në ditët e sotme, gjurmë të mundshme të ndonjë forme jete që mund të kenë evoluar kur marsi kishte një atmosferë të dendur, një klimë më të butë dhe ujë në sipërfaqe, ngjashëm si në tokë.

Anglia hyn në izolim 1 mujor/ Konferenca e pazakontë e Johnson që njofton karantinën e dytë
31/10 20:00
Turqi, viktimë një shqiptare e Kosovës/Operacionet nën rrënoja, 37 të vdekur dhe mbi 880 të plagosur
31/10 19:39
Top News – Turqi, tërmeti tragjik/ Rritet bilanci i viktimave në Izmir
31/10 19:00
Top News – Halloween i ‘kufizuar’/ Në kushtet e pandemisë globale
31/10 18:41
Top News – Kundër Trump e Macron/ Zemërimi i këpucarit palestinez
31/10 18:40
Top News – Martesë në distancë… Ceremonia zhvillohet në skype
31/10 18:38
Top News – ‘Ngecën’ ne lavatriçe/ Zjarrfikësit shpëtojnë tre burra
31/10 18:37
Top News – Rekord infektimesh/ SHBA, 94 mijë raste të reja
31/10 18:36
Top News – ‘B1’ për Shqipërinë/ Moody’s konfirmon vlerësimin
31/10 18:31
Top News – Miliona, si klandestin! Dikur shqiptarët, tani sirianët!
31/10 18:28
Top News – Legjendari 007/ Ndahet nga jeta Sir Sean Connery
31/10 16:45
Boris Johnson përkulet para shkencëtarëve, çdo gjë mbyllet nga e mërkura deri më 1 dhjetor
31/10 15:51
Top News – Pak dite para zgjedhjeve/ Trump e Biden ‘ndezin’ fushatën
31/10 14:49
Top News – Komisioni Evropian/ Procedurë ndëshkimi për Hungarinë
31/10 14:47
Top News – Power Rangers sexy/ Kylie Jenner vishet për Halloween
31/10 14:41
Top News – Rritja e infektimeve/ Johnson, plan për izolim një mujor
31/10 13:10
Top News – Projekti në Sllovaki/ Fillon testimi masiv i popullatës
31/10 13:08
Top News – Hëna e rrallë blu/ I shton ‘mister’ halloween-it
31/10 13:04
Tërmeti gjunjëzon Izmirin/ 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur, vijojnë operacionet e shpëtimit
31/10 02:11
Tërmeti në Izmir/ Viktima, të plagosur dhe godina të shkatërruara. Vijojnë operacionet e shpëtimit
30/10 20:16