Top News – Kaloi pikun e covid/ Stabilizohet gjendja ne Maqedoni
27/11/2020 18:24

Javen e kaluar, Maqedonia e Veriut regjistroi pikun e të infektuarve me koronavirus e tani, dhe gjendja në këtë vend, sipas ministrisë së Shëndetësisë, ka nisur të stabilizohet. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, tha se piku u arrit nw 17 nëntor kur u shwnuan 1.407 raste me koronavirus, apo 41.2 për qind të infektuar, nga numri i përgjithshëm i testeve të bëra. “Që atëherë kemi një nivel të qëndrueshëm, pra kemi një numër thuajse të njejtë të të infektuarve në bazë ditore. Madje ka një rënie të lehtë që mund të mos vërehet, por qw sistemi shëndetësor dhe personeli mjekësor e po e dallojnw” tha Filipçe. Ministri bwri tw ditur se ka dhe ulje te fuqisë së transmetimit të infektimit nga një njeri tek tjetri. Nëse më parë një i infektuar mund të përçonte virusin deri tek 1.5 persona, tani kjo shifër është ulur nën një person. Pavarësisht kësaj, Maqedonia e Veriut ndodhet në krye të listës së shteteve me numrin më të larta të vdekjeve nga COVID-19. Filipice tha se për momentin nuk po mendojnë për shtrëngim të masave, apo aplikimin e orës policore pasi sipas tij masat që janë ndwrkohe në fuqi pritet që të japin edhe më shumë efekt në ditët në vijim.

Bisedimet teknike Greqi-Turqi/ Në Stamboll takohen për detin
25/01 12:35
Top News – Ambasadorja e SHBA në Shkup/ Presim hapjen e bisedimeve me BE-në
24/01 13:15
Top News – Kosovë, vendimi i KQZ/ Nuk çertifikon listat e VV, AAK dhe Nismës
23/01 00:50
Greqi/ Rritet shërbimi ushtarak në 12 muaj, ja kur do të hyjnë në fuqi rregullat e reja
22/01 16:20
Top News – SHBA rol vendimtar në Kosovë/ Hoti, marrëdhënia jonë është e veçantë
21/01 17:43
Pritjet e Greqisë nga SHBA/ Shpresë nga administrata e re në prag të bisedimeve me Turqinë
21/01 12:31
Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 15:58
Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 13:42
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Greqi, votohet sot zgjerimi në det/ Mitsotakis:Edhe Edi Rama e quan të drejtë zgjerimin me 12 milje
20/01 12:58
Top News – Serbia nis imunizimin me Sinopharm/ Vaksina kineze i jepet në fillim ushtarëve
20/01 10:37
Top News – Vuçiç merr vaksinën kineze/ Serbia, e para në Evropë që zgjedh Sinopharm
19/01 20:10
Top News – Itali, u përgjuan në një garazh/ Zbulohen Shqiptarët e trafikut të drogës
18/01 21:36
Top News – Arrestohet kryetari i komunës se Ulqinit/ Në pranga edhe katër zyrtarë të tjerë lokalë
18/01 19:08
Greqi, pas plazhit vjen acari/ Dëbora krijon probleme në rrugë, temperatura – 18 gradë celsius
17/01 12:25
Top News – Ulet numri i infektimeve/ Lehtësohen masat kufizuese me Greqinë
15/01 19:58
Top News – Reagon ashpër Sofja/ Maqedoni, digjet flamuri Bullgar
15/01 19:46
Osmani në Athinë/ Dendias: Zbatimi marrëveshjes së Prespës kusht për të mbështetur integrimin në BE
14/01 20:19
Top News – Virusi tek portat/ Maqedonia raporton raste mutacionesh të koronavirusit
14/01 18:21
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08