Top News – Italia fillon të marrë frymë lirisht/ Të hënën zbuten masat e pandemisë
21/05/2021 21:53

Shtimi i numrit të vaksinave në Itali po jep efekte dhe gjatë javës së fundit janë raportuar shifra më të ulëta të rasteve të reja me COVID 19. Sipas buletinit ditor gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 5,218 raste të reja të koronavirusit në Itali, ndëras dje ishin 5,741 raste. Ndërkohë i lartë vijon të mbetet numri I viktimave ku këtë të premte u raportuan 218 humbje jete, ndërsa në total janë shënuar 125,028 viktima që nga Shkurti 2020. Rënië ka pësuar edhe numri I pacientëve që po trajtohen në spitale dhe në terapinë intensive. Sipas të dhënave zyrtare në itali deri më tani dozat e vaksinave të administruara janë mbi 29.6 milion. Ndersa qytetarët që kanë marrë dozën e dytë janë më shumë se 9.6 milion (16.25% e popullsisë). Të hënën pritet që ministri i Shëndetësisë të nxjerrë urdhrin sipas të cilit e gjithë Italia të jetë në zonën e verdhë. Vendimi parashikon që nga 24 maji të ketë masa më lehtësuese për qytetarët në Itali. Vetëm tre rajone do të jenë të bardha. Bëhet fjalë për rajonet Friuli-Venezia, Sardenja dhe Molise të që nga 1 qershori do të jenë të hapura plotësisht. Pamjet: AFP

Top Channel/ Motra e diktatorit ‘vë veton”: Koreja Veriore, mund të hapet për bisedime!
24/09 14:28
Top News-Heq thuajse të gjitha kufizimet/Kryeministri portugez- Do hyjmë në një fazë të re
24/09 14:26
Top News-SHBA miraton vaksinat përforcuese/Doza do jepet gjashtë muaj pas vaksinimit të plotë
24/09 14:25
Top Channel/ “Në Ballkan, do ketë destabilizim”, Gjukanoviç paralajmëron nga Asambleja e OKB-së!
24/09 13:47
Top News – Pemët që i rezistojnë zjarreve / Shpëtojnë Sekuojat gjigande në Kaliforni
24/09 13:14
Top News – Shpëtim nga kthetrat e vdekjes / Alpinistët bllokohen në majën më të lartë në Evropë
24/09 13:11
Top News – Shpërthen një tjetër vullkan / Hi dhe llavë përvëluese nga krateri
24/09 13:10
Top News – Magji në tapetin e kuq / Yjet marrin pjesë në Latin Music Awards
24/09 13:09
Top News – Vazhdojnë lojërat e luftës / Rusia nuk ndal stërvitjet ushtarake
24/09 13:07
Top News – Pesë ditë zjarr në qiell / Vullkani në Kanarie nuk ndalet
24/09 13:05
Top News – I vihen prangat në Itali / Lideri separatist i Katalonjës arrestohet në Sardenjë
24/09 12:38
Top Channel/ Erdogan paralajmëron përplasje me SHBA: “Kujdes, se ndërruam drejtim”!
24/09 12:14
Top News – Krizë gazi në Evropë… / Çmimet arrijnë në qiell, kërkohen zgjidhje…
24/09 12:10
Top Channe/ Doza përforcuese, EMA vendos në tetor: “Mbrojtja bie pas disa muajsh”
24/09 12:05
Top News-Habit motra e Kim Jong-un/‘Gati për t’i dhënë fund luftës me korenë e jugut’
24/09 11:58
Top News-Sulm me armë në një supermarket /1 viktimë e 12 të plagosur, autori kryen vetëvrasje
24/09 11:51
Top Channel/ Arrestohet në Itali Puigdemont, krimi i tij: shpalli pavarësinë e Katalonjës!
24/09 11:49
Top News-Babai s’e linte të vaksinohej/12-vjeçari e hedh në gjyq dhe fiton
24/09 11:45
Top Channel/“Na detyrojnë të protestojmë”,serbë në veri të Kosovës rrëfejnë kërcënimet e “të vetëve”
24/09 11:36
Top Channel/ Kosova, Mali i Zi e Bosnja bëhen bashkë:”Nuk lejojmë cënimin e stabilitetit”!
24/09 11:33