Top News – Itali, u përgjuan në një garazh/ Zbulohen Shqiptarët e trafikut të drogës
18/01/2021 21:36

Gjashtë persona kanë përfunduar në prangat e policisë italiane në Savona të akuzuar për shitjen e lëndëve narkotike. Arrestimet e tyre erdhën pas urdhrit të lëshuar nga gjykatat. Të arrestuarit kishin krijuar një rrjet të vërtetë të shpërndarjes së drogës që përfshinte disa rajone italiane. Arrestimet janë akti përfundimtar i një hetimi kompleks për të ndaluar shitjen e kokainës në mjediset e jetës së natës në Savona që filloi në 2017 dhe të koordinuar nga prokurorja Elisa Milocco. Falë ndjekjes, regjistrimeve video dhe hetimeve, ka qenë e mundur me kalimin e kohës të raportohen disa njerëz dhe të kapen më shumë se një kilogram drogë dhe disa mijëra euro. Kokaina shpërndahej në ose pranë disa restoranteve dhe lokaleve. Mes të arrestuarve ishte 59-vjeçari Pasquale Massari nga Savona, pronar i T-Rex, 53-vjeçari Indit Kadrimi me origjinë shqiptare me gruan e tij Barbara Longo nga Cherasco (Cuneo). Droga u shpërnda nga 53-vjeçari shqiptar Saba Sula, një zejtar ndërtimi ditën, i cili përdori një kazan boje të zbrazur në garazhin e tij si vend fshehjeje. Burri nuk e kishte tërhequr kurrë vëmendjen e policisë. Hetuesit vlerësojnë se ai kishte një qarkullim prej rreth një kilogram droge në muaj, të cilin ai e solli në Savona të fshehur në makinën e tij brenda dhomës së motorit. Të arrestuarit e tjerë janë 41 vjeçari Adil Essalemi me origjinë nga Maroku dhe me vendbanim në Sassari dhe Enrico Pasquale, 49 vjeç nga Savona. Të dy kryenin aktivitete të tregtimit të drogës në mënyrë të pavarur, ndonjëherë kërkonin ndihmë edhe nga të dyshuarit e tjerë. Hetimi përfshiu gjithashtu një plagosje me armë zjarri në shkurt 2018 të një tregtari droge, të shpëtuar nga ndërhyrja e karabinierëve që po monitoronin lëvizjet e tij. Burri u shpëtua me dëmtime në bark dhe gjymtyrë të poshtme, ndërsa sulmuesi i tij u arrestua dhe është ende në burg. Në fund të akteve rituale, të arrestuarit u shoqëruan në zyrat e burgut të Genova, Sassari dhe Torino, në dispozicion të autoriteteve gjyqësore.

Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Vuçiç `në prag dëshpërimi`/ Presion për njohjen e Kosovës, SHBA e thotë hapur
23/02 22:10
Top News – Sulmi ndaj djalit të Rashiç/ Zyrtari serb, ishte i organizuar politikisht
23/02 20:26
Top News – Shkupi i përvishet Brukselit/ `BE nuk na ndihmoi me vaksinat`!
23/02 18:38
Top News – Kundër regjistrimit të popullsisë/ Opozita Maqedonase, avantazhon shqiptarët
21/02 15:35
Top News – Kurti, tone të reja në Bruksel/ BE pret kompromis dhe pragmatizëm
19/02 12:32
Top News – Librat shkollorë me fyerje për shqiptarët/ Maqedoni, do të tërhiqen nga procesi mësimor
19/02 01:36
Top News – 30 mijë vaksina dhuratë nga Kina/ Mali i Zi, përgatitet të nisë fushatën e imunizimit
18/02 21:59
Top News – Falë donacionit të Serbisë/ Maqedonia e veriut nis fushatën e vaksinimit
17/02 20:54
Stuhia “Medea” godet Greqinë, vendi mbulohet nga dëbora
16/02 16:45
Stuhia godet Greqinë/ Emigrantët shqiptarë kërkojnë ndihmë: Jemi të izoluar, pa ushqime
16/02 15:55
Top News – Stuhia ‘Medea’ në Athinë/ Dy viktima dhe 29 zona pa energji
16/02 15:31
Stuhia “Medea” “ulet këmbëkryq” në Greqi! Shënohen dy viktima, probleme nga izolimi i dëborës…
16/02 14:48
Medea gjunjëzon Greqinë/ Disa emigrantë shqiptarë kërkojnë ndihmë: Jemi të izoluar
16/02 13:18
Athinë/ Emigrantët shqiptarë të izoluar nga dëbora, kërkojnë ndihmë
16/02 10:41
Stuhia ‘Medea’ pushton Greqinë, termometri shënon -20 gradë/ Athina ‘nën pushtetin’ e dëborës
16/02 10:22
Greqi, faza e dytë e vaksinimit/ Mosha 60-64 vjeç me Astrazeneca dhe 75-79 me Pfizer dhe Moderna
16/02 02:30
BE paralajmëron Kurtin/ ‘Kosova të angazhohet në bisedime me Serbinë”
15/02 15:57
Kufiri i ndarjes së thellë mes Shqipërisë dhe Kosovës
15/02 15:09
Greqi/ Moti i keq shkakton probleme, stuhia Medea “godet” vendin: Pa koment
15/02 13:34