Top News – ISHP sqaron simptomat që jep/ Mund të infektoheni me covid edhe pas vaksinimit
19/01/2021 13:02

Vaksinat ndaj Covid-19 nuk të sëmurin me koronavirus. Sipas Institutit të Shëndetit Publik, ky është fakt. Në një postim sqarues në rrjetet sociale, ISHP thekson se asnjë nga vaksinat ndaj Covid-19 të aprovuara apo në fazë zhvillimi nuk përdor virus të gjallë që shkakton Covid. “Secila prej tyre kërkon të mësojë sistemin imunitar se si të njohë dhe luftojë virusin që shkakton sëmundjen”. ISHP thekson se zakonisht duhen disa javë për trupin që të krijojë imunitet pas vaksinimit. “Kjo do të thotë që personi mund të infektohet me virusin 🦠 që shkakton COVID-19 pak më përpara ose pas vaksinimit dhe mund të sëmuret. Kjo sepse vaksina nuk ka pasur mjaftueshëm kohë për të krijuar mbrojtje, por jo sepse është vaksina ajo që ka shkaktuar infeksionin. Ndonjëherë procesi i krijimit të imunitetit mund të shkaktojë simptoma, si psh: temperaturë. Këto simptoma janë normale dhe tregojnë se trupi po krijon imunitet”, thekson Instituti i Shëndetit Publik.

Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53
Peshëngritësi shqiptar në Europian/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjel Velin
05/03 15:48
Ekspozitë kundër shitjes së votës/ Hapet në Korçë, e titulluar “Premtoi heroit tënd”
05/03 15:47
Durrësi plot me mbetje dhe inerte/ Janë shpërndarë edhe në zonat turistike pranë detit
05/03 15:40
Lagje e re në Rrëshen/ Do ndërtohet për të dëmtuarit nga tërmeti
05/03 15:38
Fituesi i aeroportit të Vlorës/Do ta ndërtojë kompania shqiptaro-turke, pjesë edhe Behgjet Pacolli
05/03 15:36
Lë Tiranën për tokat e Divjakës/ 31-vjeçari administron fermën me 250 hektarë tokë
05/03 15:35
Luljeta Bozo, kandidate e PS/ Rama fton inxhinieren e njohur të bëhet pjesë e listës së PS
05/03 15:33
Vret tre miqtë në aksident/ Përplas makinën me një mur. Arrestohet i mbijetuari i aksidentit
05/03 15:20
Përgatitja për vaksinimin masiv, 400 infermierë në trajnim/ Rama: Të jemi gati kur të vijë momenti
05/03 15:19
Top News – Goditet për vdekje në kokë nga i biri/ Fier, humb jetën 52 vjeçari në fshatin Luar
05/03 15:11
I sëmuri mendor vret të atin/ Do e dërgonte për kurim në spitalin psikiatrik të Vlorës
05/03 15:09