Top News – Ish kryeministri Prodi/ Italia duhet të shohë nga Shqipëria
15/08/2020 18:50

Romano Prodi, ish kryetar I Komisionit Europian dhe ish kryeministër I Italisë I ka tërhequr vëmendjen qeverisë italiane për të qenë më aktive në politikën e saj diplomatike me Shqipërinë. Në një koment të publikuar në të përditshmen italiane Il Messaggero, Romano Prodi, thekson se vendet Europiane në përgjithësi duhet të jenë më pranë zonave jugore të Europës për t’i mbështetur ato dhe për ta illustruar këtë ide të tij ai ka dhënë shembullin e Shqipërisë “Midis këtyre, unë mendoj se nevoja për vëmendje më e madhe eshte për Shqipërinë. Pasi Italia, me misionin Alba në 1997, kontribuoi fuqimisht në qetësimin e Shqipërisë dhe afrimin e saj me demokracitë perëndimore, të dy vendet janë integruar fuqishëm me njëra-tjetrën”, thekson ish-kryeministri i Italisë në atë periudhë të vështirë për Shqipërinë. Pasi thekson se se shtatëqind mijë shqiptarë jetojnë në Itali dhe se dyqind mijë prej tyre madje kanë shtetësi të dyshtë, Prodi nënvizon se këto janë marrëdhënie njerëzore me rëndësi unike. Gjithashtu ai ndalet edhe tek intesiteti I marrëdhënieve ekonomike midis dy vendeve, por duke këmbëngulur në aspektin njerëzor

Top News – Vaksina e gripit/ ‘Sot për mjekët dhe infermierët’
29/09 22:26
Top News – Vendimi zyrtar/ Universitetet nisin me 2 nëntor
29/09 21:46
Top News – Borrell për pandeminë/ Përhapi dezinformimin në Ballkan
29/09 21:17
Top News – Gjykata e lë në burg/ Durrës, njerku abuzoi me të miturën
29/09 20:05
Universitetet, nesër raundi i dytë/ 15 mijë maturantët më të mirë, zgjodhën në raundin e parë
29/09 19:46
Top News – Cakaj takon Wadephul/ Shqipëria përparime të dukshme
29/09 19:28
Top News – Universiteti Mesdhetar/ Programe profesionale 2 vjeçare
29/09 19:22
Top News – Ddeklaratat e Ramës/ Tabaku: E frikshme si gënjen!
29/09 19:20
Kufiri detar me Greqinë/ Top Story zbulon negociatat e zhvilluara dhe kërkesën e Athinës
29/09 19:19
Top News – Dita botërore e zemrës/ Manastirliu: Koronarografitë falas
29/09 18:15
Top News – 3 humbje jete nga covid/ 95 të shëruar, 132 raste të reja
29/09 18:14
Top News – Busti i Isa Boletinit/ Në muzeun kombëtar të pavarësisë
29/09 18:13
Top News – Fëmijët me aftësi ndryshe/ Ministrja Kushi: Në fokusin tonë
29/09 18:12
Top News – Kërkesat e ligës/ Rama: Duan të bojkotojnë, ta bëjnë
29/09 17:56
Në qender të Tiranës, burri i shtrirë në tokë. Policët i vijnë në ndihmë, ja ç’ndodhi
29/09 17:06
Bilanci i 24 orëve të fundit! MSH: 127 raste të reja dhe 4 viktima nga covid-19
29/09 16:55
Thirrje për reformë me konsensus/ Numri dy i CDU/CSU takon ministrin e jashtëm shqiptar
29/09 15:56
Hetues i BKH, 500 kandidatë/ Ambasadorja amerikane, thirrjen e fundit për aplikantët
29/09 15:55
Vangjel Kozma rikthehet në Portokalli/ Spektakli i humorit nga 4 tetori në ekranin e Top Channel
29/09 15:43
Nis festivali i teatrit/ Elbasan, shfaqjet në mjedise të hapura
29/09 15:34