Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06/2024 13:51

Ukraina do të vazhdojë importin e energjisë elektrike në sasi rekord, për të plotësuar mungesën e energjisë si pasojë e sulmeve të vazhdueshme të Rusisë mbi infrastrukturën energjetike ukrainase. Operatori i rrjetit energjetik të Ukrainës, Ukrenerho, tha të premten se do të importojë afro 32 mijë megavat energji në orë, duke thyer rekordin e mëparshëm prej afro 30 mijë megavatësh në orë, në fillim të kësaj jave. Ky njoftim vjen një ditë pasi Qeveria ukrainase tha se vendet anëtare të G7 ranë dakord të mbështesin sektorin e energjisë të Ukrainës me 1 miliardë dollarë. Rusia ka shtuar sulmet me raketa dhe dronë kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës prej marsit, duke shkaktuar reduktime të shpeshta të energjisë. Kievi është detyruar të importojë energji nga Bashkimi Evropian për t’i mbajtur dritat ndezur. Ukraina dhe Rusia shkëmbyen sulme me dronë gjatë natës dhe mëngjesit të së premtes, një ditë pasi G7 tha se do ti japë Kievit një hua prej 50 miliardë dollarësh duke përdorur asetet e ngrira ruse.

Top News/ Rusia ‘largohet’ nga Krimea / Tërhiqet edhe anija e fundit e patrullimit
15/07 16:10
Top Channel/ Si u afrua aq shumë atentatori i Trumpit? Dritëhijet e sigurisë, dështim apo…
15/07 15:30
Top News/ Trump fitoi zgjedhjet! Pak mm larg vdekjes! Mediat botërore reagojnë pas atentatit
15/07 15:22
Top News/ Putinit ‘nuk ia ndjen’ për Trumpin/Nuk do t’i telefonojë pas atentatit, konfirmon Kremlini
15/07 15:13
Top News/ Zëri më i ashpër kundër Rusisë / Kaja Kallas, shefja e re e politikës së jashtme të BE
15/07 14:54
Top News/ NATO, qendër komanduese në Gjermani / Do koordinojë përpjekjet për mbështetjen e Ukrainës
15/07 14:51
Top Channel/ Stoltenberg kundër planit të Polonisë: NATO nuk hyn në luftë me Rusinë!
15/07 14:37
Top Channel/ Trump insiston: “Duhet të isha i vdekur, tani do të bashkoj vendin”!
15/07 13:27
Top News/ Dështim i Shërbimit Sekret Amerikan / Pikëpyetje për masat e sigurisë ndaj Donald Trump
15/07 13:03
Top News/ Vetëm ‘pak milimetra’ larg vrasjes së Trump / Asnjë e dhënë për motivin, ‘mister i madh’
15/07 12:42
Top News/ Trump vjen me mesazh uniteti…Premton se do të bashkojë të gjithë amerikanët
15/07 12:39
Top News/ Trump i përgjakur, me grushtin lart…Fotoja ka hyrë në histori, përdoret nga mbështetësit
15/07 12:34
Top Channel/ Gjermania rikthen kontrollet në kufirin me Francë: Frikë për akte terroriste!
15/07 12:34
Top News/ Biden kërkon ‘uljen e temperaturave’ / Pas atentatit ndaj Trump: Urrejtja nuk ka vend këtu
15/07 12:27
Top News/ Gjermania ‘mbyll’ kufirin me Francën/ Vendos kontrolle të përkohshme në prag të olimpikeve
15/07 12:25
Top News/ Hungaria rrezikon Presidencën e BE-së / Orban ka zemëruar Brukselin me udhëtimet e tij
15/07 12:18
Top Channel/ Biden “shtrin dorën e pajtimit” pas atentatit ndaj Trump: “Nevojë për pajtim”!
15/07 12:10
Top Channel/ 8 miliardë vetë popullsia e botës, OKB: Rritje deri në 2084, pastaj fillon rënia!
15/07 12:09
Top Channel/ Orban acaron BE-në, a mund t`i hiqet Hungarisë presidenca e Këshillit?
15/07 12:09
Top Channel/ Tronditet edhe Europa. Sulme me armë në Francë e Gjermani
15/07 10:19