Top News – I gjunjëzuar nga koronavirusi/ Brazili nis vaksinimin, në vend shpërthejnë protesta
18/01/2021 20:07

Brazili një prej vendeve të goditura më rëndë nga pandemia, ka nisur vaksinimin duke filluar me stafin mjekësor. E para që mori vaksinën anti-Covid u bë Monica Calazans, një infermiere 54-vjeçare në San Paulo. Autoritetet braziliajen janë duke përdorur vaksinën kineze Sinovac.Rregullatori shëndetësor në këtë vend, Anvisa, i ka dhënë dritën e gjelbër edhe vaksinës Oxford-AstraZeneca.Me mbi 8.4 milionë njerëz të infektuar me koronavirus, Brazili është vendi i tretë më i prekur në botë, ndërsa ka dhe numrin më të lartë të viktimave, pas SHBA-së: mbi 209,000.Autoritetet raportuan 551 viktima të dielën - hera e parë në gjashtë ditë që kjo shifër nuk arrin në 1,000. Presidenti Jair Bolsonaro, i cili e ka minimizuar pandeminë nga fillimi, po përballet me kritika në rritje për trajtimin e sëmundjes. Pakënaqë shpërtheu hapur në formën e disa portestave anti-qeveritare të mbajtura këto ditë. Si kundërshtar i masave të izolimit, Bolsonaro ka fajësuar guvernatorët e shteteve dhe kryetarët e bashkive për krizën, ndërsa pretendon se qeveria federale i ka siguruar të gjitha burimet e nevojshme për të luftuar virusin.

Masa te reja në Greqi/ 18 zona të rrezikshmërisë së lartë në të gjithë vendin nga Covid-19
04/03 01:54
Top News – Kërkon falje, por nuk dorëhiqet/ Guvernatori i Nju Jorkut u akuzua për ngacmime seksuale
04/03 00:49
Top News – Koreja e Jugut nis hetimet/ Dy persona vdiqën pas vaksinimit me AstraZeneca
04/03 00:46
Top News – Sulm terrorist në Suedi/ Tetë persona të plagosur, disa në gjendje të rëndë
03/03 22:52
Top News – Polemika në Spanjë/ Princeshat takojnë ish mbretin, vaksinohen në Abu Dabi
03/03 22:48
Top News – Afrikë e Jugut dhe Kinë/ Goditet rrjeti, konfiskohen vaksina të fallsifikuara
03/03 22:41
Top News – Islanda bëhet gati/ Për një shpërthim të mundshëm vullkanik
03/03 22:40
Top News – Iku prej tërmetit, burg në Londër/ Shqiptari i drogës shokon hetuesit britanikë
03/03 22:35
Top News – Autoritetet greke/ Ngrenë tenda për banorët pas tërmetit
03/03 22:33
Top News – Përgjaket protesta në Mianmar/ Ushtria vret 38 persona, mes tyre 4 fëmijë
03/03 22:04
Breshkat gjigande lëshohen në liri në Galapagos, mes përpjekjeve të rekuperimit ekologjik
03/03 22:01
Baza ajrore amerikane Al-Asad në Irak goditet me raketa nga militantët – Pa koment
03/03 22:00
Tërmeti i fortë dëmton dhjetra ndërtesa në Greqinë qendrore – Pa koment
03/03 22:00
Kina dërgon 200,000 doza të vaksinës Sinopharm në Guine – Pa koment
03/03 21:59
Drejtori artistik i Courrèges, prezanton koleksionin e Javës së Modës në Paris – Pa koment
03/03 21:58
Panik mes rezidentëve në rrugë pas tërmetit të fuqishëm në Greqinë qendrore – Pa koment
03/03 21:57
Kampi sirian për të afërmit e ISIS regjistroi 31 vrasje këtë vit – Pa koment
03/03 21:56
Senegali merr dozat e para të vaksinave Covid-19 nga skema Perëndimore Covax – Pa koment
03/03 21:56
Top News – Greqia në karantinë, masat e reja/ Asnjë lëvizje në distancën prej 2 kilometrash
03/03 21:21
Top News – Gëzim pas vaksinimit/ Kanadezi ‘feston’ duke kërcyer mbi liqenin e ngrirë – Pa koment
03/03 21:00