Top News – Hetuesit e OBSH-së në Kinë/ Dalin nga karantina, fillojnë punën në terren
28/01/2021 12:40

Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka dalë nga karantina dhe do të nisë hetimet në terren për origjinën e koronavirusit, në qytetin kinez të Ëuhanit. Shkencëtarët do të fillojnë të intervistojnë njerëz nga institutet e kërkimeve, spitalet dhe tregjet e ushqimeve të detit të lidhura me shpërthimin fillestar. Kërkimi i tyre sidoqoftë do të varet nga provat që do të ofrohen nga zyrtarët kinezë. Kjo vjen pas muajsh negociata mes OBSh dhe Pekinit. Grupi i 13 ekspertëve ka mbërritur në Ëuhan më 14 janar dhe kaloi dy javë në karantinë, që përfunduan të enjten. Ndërsa ishte në izolim, ekipi është lidhur përmes videos me shkencëtarë kinezë. Pasditen e të enjtes, ata dolën nga hoteli dhe u ngjitën mbi një autobus, pa folur për gazetarët. Më herët gjatë ditës, pjesëtarët e ekipit kishin njoftuar në tëitter për fundin e karantinës, përfshirë fotot e tyre që merrnin letrat që certifikonin përfundimin e izolimit mjekësor. “Fazë e re, prioritete të reja”, shkruante në tëitter virologu holandez Marion Koopmans. Para arritjes së tyre, OBSH tha se hetuesit e saj ishin penguar të hynin në kinë pasi një pjesëtar i ekipit u kthye pas dhe një tjetër u bllokua në tranzit. Pekini më pas tha se gjithcka kishte qenë një keqkuptim. Covid 19, u pikas së pari në ëuhan në fund të 2019, por Kina ka thënë për muaj se ai nuk është domosdoshmërisht vendi ku virusi e ka origjinën.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31