Top News – Habit Kina/ Virusi, jo nga tregu i kafshëve
29/05/2020 19:43

Kina thotë tani se koronavirusi nuk e ka origjinën tek tregu i kafshëve të gjalla në Wuhan, siç është diskutuar përgjatë gjithë kësaj kohe. Tregu sipas saj, thjesht mund të ketë shërbyer si vatër për një “super përhapje” të sëmundjes. Në këtë mënyrë, thotë Bussines Insider, ekspertët ende sot nuk e dinë se ku I pati saktësisht fillesat sëmundja. Fillimisht, autoritetet në Wuhan njoftuan se rasti I parë qe regjistruar në tregun e kafshëve të gjalla atje. Por hetimet e mëtejshme, treguan sipas drejtorit të Qendrës Për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Kinë, Gao Fu se tregu në fakt, ishte një prej “ viktimave të pandemisë”. Kampionet e marra nga kafshët aty rezultuan negative çka dëshmon se nuk i kanë infektuar ato blerësit. Gjithmonë e më shumë dëshmi po mbështesin pretendimet se virusi nuk e ka gjenezën tek tregu. Madje ai duket se ka qarkulluar në Wuhan përpara se të raportoheshin zyrtarisht rastet e para. Tani mendohet se personi i parë që testoi pozitiv mund të jetë ekspozuar që në 1 dhjetor, dhe simptomat i shfaqi një javë më vonë. Kina e lajmëroi OBSH për sëmundjen e re misterioze në fund të dhjetorit. Ka shumë teori mbi origjinën e vërtetë të pandemisë, një prej të cilave e përhapur gjerësisht, pretendon se virusi ka dalë aksidentalisht nga laboratori patogjenëve të rrezikshëm në Wuhan.

Top News – Montreal, distancimi social/ Në tryeze, me manekinë në mes – Pa koment
12/07 18:14
Top News – Festivali i harkut/ Mongoli, mbahet pa spektatore – Pa koment
12/07 18:13
Top News – Turistët amerikanë/ Amalfi ia ndien mungesën – Pa koment
12/07 18:13
Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32
Top News – Elon Musk, tani më i pasur se Warren Buffet!!!
12/07 14:11
Top News – Vaksina e koronavirusit, amerikanët/ Një në tre, nuk e bëjnë!
12/07 12:17
Top News – Menaxhimi i koronavirusit/ Shpërthejnë protestat në Izrael
12/07 12:14
Top News – Për herë të parë, Donald Trump vendos maskë!
12/07 11:23
Top News – Presidenti Iranian/ “Nuk mbyllemi, nuk përballohet”
11/07 18:57
Top News – Robert De Niro/ Covid ‘falimenton’ aktorin
11/07 18:28
Top News – Ghana, trashëgimia/ Tregon letërsinë afro-amerikane – Pa koment
11/07 17:21
Top News – Liqeni në Itali/ Kulla e orës tërheq turistët – Pa koment
11/07 17:20
Top News – Zhdukja e aktores/ Pamjet e fundit nga rivera – Pa koment
11/07 17:19
Top News – Indonezi, aktivistët/ Shpëtojnë qentë nga kasapi – Pa koment
11/07 17:18
Top News – Florida s`ka frikë/ Hapet Walt Disney World – Pa koment
11/07 17:17
Top News – Nga Londra në Nju Jork për tre orë?! Supersoniku gati për fluturim në 2021!
11/07 15:25