Top News – Greqia me masa shtesë/ Shtyhet mbyllja e kufirit shqiptar
26/10/2020 13:13

Greqia ka vendosur që të mos e hapë kufirin me Shqipërinë. Mësohet se vendi fqinj ka shtyrë përsëri masat bllokuese me Shqipërinë deri në datë 8 nëntor. Urdhri i formës së prerë është se nuk mund të lëvizë asnjë qytetar shqiptar për arsye turistike apo për vizita familjare. Të drejtën e kalimit në Greqi e kanë vetëm rezidentët që janë me letra atje, shtetasit që kanë një kontratë pune në shtetin grek, personat për arsye shëndetësore apo studimore me rekomandimet përkatëse. COVID-19 në Greqi vijon të përhapet me shpejtësi. Qeveria ka marrë disa masa kufizuese dhe ka hyrë në fuqi bllokimi në disa rajone. Raportohet se duke nisur nga dita e hënë, në Greqi nis një valë tjetër masash shtrënguese, kryesisht në kryeqytetin Athinë. Kështu nuk do të lejohen grumbullimet me më shumë se 9 persona; në dasma dhe funerale nuk lejohen më shumë se 20 persona, ndërsa mbyllen kinematë dhe koncertet por jo teatrot. Ndërsa i është kërkuar sektorit publik dhe privat që 40% e punonjësve të punojnë nga shtëpia. Sa i përket personave mbi 65 vjeç, u është kërkuar që të mos përdorin transportin publik dhe të mos takohen njeri për të paktën 14 ditë

Top News – Maqedonia e veriut/ 30 viktima, 1160 raste të reja
26/11 23:04
Top News – Në mes të kuvendit Serb/ Deputeti nxjerr flamurin shqiptar
26/11 19:36
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – 1200 viktima në nëntor/ Greqia shtyn mbylljen e kufijve
26/11 15:17
Top News – Nuk me pyeti njeri!/ Hoti për konsullin në Pragë
26/11 13:13
Mal i Zi ndalon qarkullimin Nga sot asnjë lëvizje nga ora 19.00 deri në 05.00, çdo ditë
25/11 20:05
Top News – Mali i Zi mbyll kufirin/ Kalimi vetëm me testin serologjik
25/11 18:34
Top News – Varreza e re masive/ Serbët duan ta kalojnë në heshtje
25/11 12:59
Top News – Maqedonia e veriut/ Bien vdekjet, rriten infektimet
24/11 21:37
Top News – Negociatat për Shkupin/ SHBA e zhgënjyer me vendimin e Bullgarisë
24/11 11:01
Top News – Maqedonia e Veriut/ Bien ifektimet, 35 humbje jete
23/11 23:19
Kryepeshkopi del nga spitali/ Kryepeshkopi Anastas kurohej në Athinë për shkak të covid
23/11 15:57
Top News – Covid, situata e rënduar/ Maqedoni e veriut, 25 viktima
21/11 21:31
Top News – Covid, Maqedonia e veriut/ Shpall gjëndjen e krizës, 30 ditë
20/11 22:22
Top News – Gjykata e Beogradit/ `Të zhvarrosen eshtrat e Rashkës`!
19/11 14:35
Përplasje mes protestuesve dhe policisë në Greqi, refuzuan urdhrin për ndalimin e tubimeve
17/11 14:41
Pandemia në Greqi/ Rritet numri i të infektuarve, viktimave dhe pacientëve të intubuar
17/11 12:04
Top News – Aktpadi ndaj Afganit/ Greqi, iu mbyt djali me gomone
16/11 22:31
Top News – `Rekord i zi`/ Maqedoni, bilanc i rëndë viktimash
16/11 20:30
Covid shënon rekord viktimash në Greqi, infektohen 1698 persona të tjerë
15/11 23:38