Top News – Gjukanoviç fiton raundin e parë…Në balotazh me një ekonomist, beteja e madhe më 2 prill
20/03/2023 11:46

Në mesin e krizës politike të vendit, Mali i Zi votoi për presidentin e ri. Sipas Institutit për Studimet Zgjedhore, CTD presidenti aktual properëndimor, e prej kohësh në pushtet, Milo Gjukanoviç ka fituar 35% të votave. Për raundin e balotazhit Gjukanoviç duhet të përballet ekonomistin Jakov Milatoviç, i cili u rendit i dyti, sipas rezultateve paraprake, me 29% të votave. Partia e tij "Europa tani" është e afërt me kishën ortodoske-serbe të komanduar nga Beogradi. Në vendin e tretë u rendit kreu i Frontit Demokratik, parti e hapur proserbe, Andrija Mandiç, me 19 të votave. Zgjedhjet e balotazhit zhvillohen më 2 Prill. Këto zgjedhje vendosin për fatin politik të Gjukanoviçit. Në Malin e Zi 540.000 votues u thirrën të dielën të votojnë për presidentin e ri të vendit. Zgjedhjet u zhvilluan në një klimë të ndezur politike. Presidenti aktual, Gjukanoviҫ këtë herë ka konkurrencë të fortë, si politikanin e ri, Jakov Milatoviҫ, një ekonomist proeuropian, i dalë në garë kundër properëndimorit Gjukanoviҫ. Milatoviçi shihet me shanse të mira për zgjedhjet e balotazhit. Partia e tij "Europa tani" paraqitet si parti moderne dhe e orientuar nga reformat. Milatoviç ka qenë ministër i Ekonomisë në qeverinë proserbe që nuk pati jetë të gjatë, nga dhjetori 2020 deri në prill 2022. Kurse Andrija Mandiҫ, i cili kërkon një afrim më të madh të vendit anëtar të NATO-s me Serbinë fqinje dhe Rusinë u rendit i treti.

Top News – Ushtarët e plagosur nga serbët lënë Kosovën/ Trupat italiane dërgohen në vendin e tyre
05/06 19:34
Top Channel/ Gjeloshaj dënon agresionin serb: Ngremë zërin për Kosovën në qeverinë e Malit të Zi
05/06 15:27
Top Channel/Investime në çdo komunë shqiptare/Tuz, Nik Gjeloshaj premtime nëse fiton Forumi Shqiptar
04/06 15:17
Top News – Serbia kundër Vuçiçit e kundër dhunës / Protesta në Beograd më e madhja pas Millosheviçit
04/06 13:13
Top News – Kush përfiton nga trazirat në Kosovë! Analistët: Përshkallëzimi kënaq Vuçiçin dhe Putinin
04/06 13:02
Top News – Kosova, jo në duart e milicive fashiste / Kurti nuk tërhiqet: Kryetarët në zyrat e tyre
04/06 13:00
Top News – Greqia kthen emigrantët në det të hapur / Videoja skandaloze, autoritetet nisin hetimet
04/06 12:38
Top News – Zgjedhje të reja në veri të Kosovës / Të gjithë kërkojnë ulje tensionesh
04/06 12:30
Top Channel/ Kurti nuk bën kompromis, Escobar: Urgjent Asosacionin
04/06 11:52
Top Channel/ Protesta masive në Serbi, dëgjohen thirrjet: Vuçiç ik!
03/06 23:24
Top News – Serbia kusht për largimin e ushtrisë!/ Kosova të largojë policinë nga komunat e Veriut
02/06 20:13
Top News – SHBA, plan për krizën në veri të Kosovës/ Senatori amerikan, katër kërkesa Kurtit
02/06 18:58
Top News – Perëndimi dërgon ‘artilerinë e rëndë’ për të ulur tensionet në veri të Kosovës
02/06 18:56
Top News – A do përhapet kriza në Ballkan!/ Plani i NATO për të përmbajtur tensionet në Veri
02/06 18:01
Top News – Shqiptarët protestojnë mbi Ibër / Ministri i brendshëm: Kështu s’e ndihmojmë Kosovën
01/06 15:06
Top News – Sulmohen dy shqiptarë në veri / Një grup serbësh i dhunojnë pa shkak
01/06 14:54
Top News – Presidentja e Kosovës, një thirrje për Serbinë/Osmani: Ndaloni aktivitetet destabilizuese
01/06 14:34
Top News – Falje për luftën, njohje pastaj normalizim / Kryeministri kroat për Kosovën: Ja zgjidhja
01/06 14:02
Top News – ‘E preferuara’ e perëndimit…deri tani / Daçiç: Kurti s’iu bind SHBA për asociacionin
01/06 13:37
Top News – Kosova ‘pushton’ samitin e Moldavisë / Liderët e Evropës bisedojnë për tensionet në veri
01/06 12:15