Top News – Gjermania do qëndrojë në Kosovë / Vazhdon misionin ushtarak në kuadër të KFOR-it
26/05/2022 11:33

Qeveria gjermane ka miratuar vazhdimin e pjesëmarrjes gjermane në misionin e KFOR-it në Kosovë edhe për një vit tjetër. Parlamenti federal, Bundestagu do ta shqyrtojë këtë kërkesë në javët në vijim. Mandati parashikon pa ndryshime që në Kosovë të dërgohen deri në 400 ushtarë gjermanë. Aktualisht, sipas informacioneve nga Qeveria Federale, aty janë të angazhuar rreth 70 anëtarë të Forcave të Armatosura Gjermane, Bundesëehrit. Shifra prej 400 ushtarësh të Bundesëehr-it, megjithatë, është vendosur që më parë që të mos pakësohet, në mënyrë që Bundesëehri të reagojë shpejt dhe me fleksibilitet.Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, KFOR-i në Kosovë është fokusuar në monitorimin e zhvillimit të strukturave profesionale, demokratike dhe multietnike të sigurisë. Prania e trupave ndërkombëtare i shërben stabilizimit afatgjatë të rajonit kufitar verior të Kosovës. Bashkëpunimi me organizatat ndërkombëtare dhe aktorët vendorë është shumë i rëndësishëm në këtë kontekst.KFOR-it në Kosovë është angazhuar që nga viti 1999 në bazë të Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Më 11 qershor 1999, Bundestagu Gjerman vendosi për herë të parë pjesëmarrjen gjermane në Forcën e KFOR-it në Kosovë.

Top News- Rama mesazh Greqisë për ‘detin’/‘Sa më shpejt marrëveshja për të shkuar në Hagë!’
04/07 22:00
Top News- Pakti me Bullgarinë përçan maqedonasit/Protesta ndaj propozimit të Macron, shqiptarët pro!
04/07 18:07
Top News – Kurti-Vuçiç takohen këtë muaj / Osmani në Slloveni: Dialogu me Serbinë, vazhdon
04/07 15:14
Top News – Udhëtimi i fundit i 15-vjeçares shqiptare/ Aksident tragjik me 2 viktima e 4 të plagosur
04/07 14:38
Top News – 3 shqiptarët e vrarë në Athinë/ Policia greke në kërkim të ‘kokave” të bandave
04/07 10:27
Top Channel/ Vriten tre shqiptarë në Greqi! Vrasësi plagos policët, më pas qëllohet për vdekje
03/07 19:37
Top News – Kush ishte ‘koka’ e masakrës së Athinës!/Çmontimi i bandës dhe shënjestrimi i spiunit
03/07 14:51
Top News – Greqi-Turqi, tensione prej dekadash / Vendasit duan turizmin në vend të konfrontimit
03/07 14:22
Top News-Terror në Athinë, bandat shkrepin armët/Si në filma,masakër me 3 të vrarë në mes të qytetit
03/07 12:21
Top Channel/ Momenti i vrasjes së shqiptarit, i shtrirë në mes të rrugës, qytetarët të alarmuar
03/07 12:20
Top Channel/ Vriten tre shqiptarë në Greqi/Vrasësi plagos edhe policët, një fund qëllohet për vdekje
03/07 11:30
Top Channel/ Masakër në Athinë/ Përplasje mes bandave,vriten tre persona, zbardhen detajet
03/07 10:07
Top News- Propozimi francez për Maqedoninë/ Osmani zbulon detaje, qeveri-opozitë me 2 qëndrime
02/07 19:51
Top Channel/”Serbët kundër serbëve”: “Alarm” në veri të Kosovës- anullohen pushimet për…
02/07 12:09
Top News- Maqedonasit gati për protestë!/Kundër propozimit francez për negociatat!
01/07 21:20
Top News – Rusia, 24 orë kohë vendit ballkanik/‘Tërhiquni ose ndërpresim marrëdhëniet diplomatike!’
01/07 15:55
Top Channel/ Rrezik për trazira në Malin e Zi, Gjukanovic, thirrje për qetësi!
01/07 15:28
Top News – Abazoviç, marrëveshje me Kishën serbe…! / Ndërhyn Gjukanoviç, bën thirrje për qetësi
01/07 14:11
Top News – Ballkani perëndimor po ‘mbytet’ / Cilësia e ajrit shqetësuese, ndotja në nivel të lartë
01/07 12:55
Top News – Sofje-Shkup, zgjidhet kriza / Kompromis me shumë të panjohura, ‘po’ planit francez
01/07 12:44