Top News – Gati për zgjedhjet e 14 shkurtit/ Kosovë, ja surprizat e listave të partive politike
17/01/2021 12:52

Ndërsa kosova përgatitet të dalë në votime në ditën e të dashuruarve, 14 shkurt, partitë politike dorëzuan të shtunën listat zyrtare të kandidatëve për deputetë, në komisionin qendror të zgjedhjeve, në respektim të afatit të paracaktuar. Dhe këto lista, tregojnë shumë surpriza. Zyrtarisht në garë për kryeministër të ardhshëm të vendit, shihen si favoritë, enver Hoxhaj nga PDK, Albin kurti nga LVV dhe Avdullah Hoti nga LDK. Ky i fundit, kryeson listën e lidhjes demokratike të kosovës, ku shihet se mungon emri i kryetarit të partisë, Isa Mustafa ndërkohë që kreu i AKR, Behgjet Pacolli, renditet i pesti në radhë. Ndërsa lista e lëvizjes Vetëvendosje, me 110 emra, kryesohet nga Albin Kurti dhe Vjosa Osmani. Ndërkohë që bie në sy prania në këtë listë edhe e Donika Gërvallës, vajza e Jusuf Gërvallës, që u largua nga LDK pas 27 vitesh duke iu bashkuar nismës së Vjosa Osmanit si edhe avni dehari, babai i aktivistit të vetëvendosje, astrit dehari, që humbi jetën ndërsa ishte i paraburgosur në burgun e prizrenit. Në këto zgjedhje LVV do të garojë me 41 femra, kandidate për deputete, mes të cilave edhe Vasfije Krasniqi, gruaja e parë, e cila foli publikisht për tmerrin e përjetuar gjatë luftës së fundit në Kosovë Lista e PDK kryesohet nga Enver Hoxhaj, dhe në pesëshen e parë janë edhe emrat e Uran Ismailit, Eliza Hoxhës, Bedri Hamzës e Memli Krasniqit. Një ish deputet në Maqedoninë e Veriut, Ruzhdi Matoshi, i është bashkuar ndërkohë aleancës për ardhmërinë e kosovës, lista e të cilës kryesohet nga Ramush Haradinaj.

Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15
Top News – Varianti i tmerrshëm kalifornian/ Ekspertët, është 11 herë më vdekjeprurës
26/02 18:08
Top News – Apeli i mbretëreshës/ ‘Bëni vaksinën, mendoni edhe për të tjerët’
26/02 16:53
Top News – Dezertori koreano verior/ Pamje nga kamerat e sigurisë, si e kaloi kufirin – Pa koment
26/02 16:52