Top News – FMN për Shqipërinë/ Rënia ekonomike nga pandemia 7.5 %
30/11/2020 23:01

Përkeqësimi i situatës së krijuar nga pandemia me rritje të numrit të të infektuarve ka rritur ndjeshëm presionin e rreziqet për ekonominë e vendit. Në raportin e fundit, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka mbajtur të pandryshuar vlerësim për rënie ekonomike këtë vit në -7.5%., por shton se situata mund të përkeqësohet më tej, çka do ta vinte ekonominë në vështirësi të mëdha si pasojë e goditjës së turizmit dhe uljes së dërgesave nga emigrantët. Sipas institucionit financiar ndërkombëtar, borxhi publik evidentohet një nga rreziqet kryesore të ekonomisë së goditur rëndë nga tërmeti dhe pandemia Covid-19. Ekspertët e FMN i bwjnw apel qeverisë qw tw marrw masa në menaxhimin financave publike, kontroll të shtuar dhe transparencë për fondet e rindërtimit si dhe në mbledhjen e të ardhurave tatimore. Teksa është ndalur të huaja prej 190.5 milionë dollarë e marrë për përballimin e pasojave të koronavirusit që qeveria duhet t'i shlyejë FMN, kjo e fundit ka deklaruar se vendi ka kapacietet për të paguar borxhin, por vështirësitë jane të mëdha në kushtet kur ekonomia është në presionin e pandemisë.

Top News – Pandemia nuk e futi në krizë/ Ja sektori që parashikon fitime në 2021
24/01 11:12
Bizneset e mbyllura nga pandemia/ Në terren shumë biznese të mbyllura, shifrat zyrtare janë ndryshe
23/01 19:34
Ekonomia në recesion, – 4.4%/ Qeveria korrigjon shifrat. Tregohet më optimiste
23/01 19:33
Top News – ‘Garancia sovrane’, shtyhet afati/ Edhe 6 muaj për bizneset që të marrin kredi
23/01 00:39
Zgjatet “garancia sovrane”/ Edhe 6 muaj më shumë që biznesi të marrë kredi në banka
22/01 15:19
Pasiguri për kreditë/ Bankat tregtare shtrëngojnë kushtet
21/01 12:34
Pandemia nuk preku bujqësinë/ Në 2020 vijoi me rritje eksporti i prodhimeve shqiptare
21/01 12:30
Pandemia/ 4800 biznese janë çregjistruar. Ministria: u regjistruan 203 biznese më shumë se në 2019
20/01 12:48
Paga e re për mjekët dhe mësuesit/ Në muajin shkurt do të marrin rritjen edhe infermierët
19/01 15:11
Rama: Biznesi, gjithçka online/ Të ardhurat parashikohet të rriten me 31% deri në fund të mandatit
19/01 15:10
Ekonomia në fokus/ Rama dhe Denaj, konferencë për administrimin fiskal
19/01 12:45
Covid “fshiu” 219 mln euro eksporte/ Më i goditur është fasoneria. Eksportoi 130 milionë euro më pak
18/01 19:54
“Rimbursoni humbjen nga renta”/ Bashkisë Bluqizë i pakësohet buxheti nga heqja e taksës së kromit
18/01 15:17
Si u hoq taksa e kromit/ U kërkua favor për një vit. Deputetët votuan për tre vite pa taksë
14/01 15:43
Top News – Kush ka marrë kredi në bankë/ Vonesat në pagesa, banka shtyn afatin
13/01 18:55
Inflacioni ra në 1.1 përqind/ Ekonomia në stanjacion, ka rënie të ndjeshme të konsumit
12/01 15:25
Top News – Pandemia goditi biznesin e vogël/ 6600 subjekte kaluan në status pasiv
11/01 13:07
Taksa 23%, me probleme/ Ekspertët tregojnë dobësitë. Ministrja e financave: Do e rishohim
07/01 19:37
Ministrja e financave: Presidenti gaboi/ “Nuk morëm kredi të re, u bë vetëm një ndryshim objekti”
06/01 15:24
Debati për huan e rrugës Vlorë-Orikum, Denaj i përgjigjet Metës: Interpreton në mënyrë të gabuar!
06/01 12:05