Top News – Fëmijët 40 minuta në natyrë/ Që të evitohet një ‘pandemi’ e ardhshme miopie
22/01/2021 20:32

Koha e shtuar e fëmijëve para ekraneve gjatë pandemisë, ka ndezur apele për ndërveprim më të madh dhe ushtrime në ambjente të hapura, për të përmirësuar procesin e mësimit dhe për të evituar një epidemi miopie. Koha e kaluar online, ëhstë rritur në mënyrë dramatike vitin e kaluar. Miliona e miliona nxënës, në të gjithë botën u detyruan të kalonin në mësimin online ndërsa përdorimi i mediave sociale arriti në qiell. Qustodio, një ëebsite që gjurmon përdorimin e dhjetëra e mijëra aparateve nga fëmijë të moshës nga 4 deri në 15 vjec në britani, shba dhe spanjë, thotë se vetëm në britaninë e madhe, hyrjet në internet kanë qenë 100 për qind më të larta këtë muaj në krahasim me janarin e 2020. E këtu kryesojnë YouTube, TikTok dhe BBC Neës. Ndërsa koha ditore mesatare e kaluar në internet është rritur me 15 për qind. Një studim i kryer në kinë, javën e kaluar, tregonte se kishte një rritje tre herë më të madhe të miopisë mes fëmijëve gjashtë deri në tetë vjec në 2020-ën, e shkaktuar kryesisht nga detyrimi i qëndrimit në shtëpi dhe ndjekja e mësimit online. Nuk është e qartë nëse kjo rritje është shkaktuar nga më shumë kohë e kaluar mbi ekrane apo më pak kohë e kaluar në natyrë, por studimet e mëparshme kanë sugjeruar se ekspozimi ndaj dritës natyrale është thelbësor. Nxjerrja e fëmijëve jashtë për 40 minuta më shumë, në ditë shkolle, rezulton në 10 për qind reduktim të miopisë pas tre vitesh. Ndërkohë që kalimi i shumë kohe në objekte të afërta, mes të cilëve ekranet dhe librat, dëmton rritjen e syrit. Pamjet: AFP

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31