Top News – Eksod nga San Francisko, punë nga shtëpia në erën e Covid
25/09/2020 14:28

Ai që dikur ishte një qytet plot jetë, tani është i fjetur. Tendenca e punës nga shtëpia, e jetësuar nga pandemia, po dëmton një qytet që për shumë kohë ka qenë një mekë për talentet e teknologjisë, San Franciskon. Njerëzit largohen nga qyteti dhe e marrin punën me vete. Atje ku dikur kishte vinca që nuk ndaleshin, tani shihen kamionë transporti. Punonjësit e teknologjisë, që i drejtoheshin San Franciskos për të qenë afër Google, Facebook, Pinterest, Twitter dhe kompanive të tjera të internetit, tani po zhvendosen në ato pjesë të shteteve të bashkuara ku jeta është më e ngadaltë dhe ku kostoja e jetesës është më e lirë. Dhe titanët e teknologjisë, e inkurajojnë tendencën. Facebook po ndryshon praktikat e tij të punësimit duke rekrutuar talente larg në vend të punonjësve që dikur jetonin afër kampuseve.

Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53
Top News – Kërkesa e momentit/ Merkel-shmangni kontaktet!
24/10 16:06
Top News – Shenja rimëkëmbjeje/ Renault dhe Daimler, e marrin vetën
24/10 16:04
Top News – Testoi sistemin ajror Rus/ SHBA kërcënon hapur Turqinë
24/10 14:41
Top News – S`ka më pengesa/ Rinisin në SHBA testet e vaksinës
24/10 12:48
Top News – Rritja e infektimeve / Gjermania po shkon drejt mbylljes
24/10 11:58
Top News – Rregullat e Covid/ Përshtaten edhe Salsa e Tango
24/10 11:56
Top News – Luftimet në Karabak/ Indinjatë nga videoja e ekzekutimit
24/10 11:37
Top News – Do t`i jap fund naftës/ Biden tenton të sqarojë deklaratën
24/10 11:35
Top News – Macron për virusin/ Do të jetë deri verën e ardhshme
24/10 11:33
Top News – Aktori me famë botërore/ Nzjerr parfum ‘kundër urisë’
23/10 22:34
Top News – Shtetrrethim në Francë/ Izolohen 46 milionë persona
23/10 22:29
Top News – `Kujdes në Stamboll`! Ambasada e SHBA-së në Turqi
23/10 22:28
Top News – Vendi i tretë Arab/ Sudani `pajtohet` me Izraelin
23/10 22:26
Përballja Trump-Biden/ Debati i dytë dhe i fundit para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit
23/10 20:05
Top News – Fotografia e vitit/ Jeta e egër, fiton tigri siberian
23/10 19:03
Top News – SHBA, debati final/ Ekspertët: Fitoi Trump!
23/10 18:41
Top News – Theu rregullat anti-covid/ Kërkohet dorëheqja e ministrit Çek
23/10 17:47
Top News – Ashpërsimi i abortit/ Shpërthejnë protestat në Poloni
23/10 17:46
Top News – Misteri i zhdukjes/ Ku është gruaja e Kim Jong Un!
23/10 17:44