Top News – “E gatshme të vdes për vendin tim”/ Stilistja bëhet snajperistja më e rrezikshme
07/03/2021 10:12

Me veshje kamuflazhi, e fytyrën të mbuluar me baltë, Ismaira Figueroa mban fort pozicionin e saj në një kodër. Në dorë ka armën dhe po merr pjesë në një stërvitje madhore ushtarake që simulon një pushtim. 43 vjecarja venezueljanë është artiste make-upi, por edhe një snajperiste tejet e rrezikshme. “ Ndiej se kam lindur për këtë, dhe nëse më duhet të vdes në betejë, jam gati”, shprehet ismaira që është pjesë e “Milicia”, një forcë paraushtarake civile e bashkangjitur ushtrisë në Venezuelë. Nëna e katër fëmijëve, përfshirë një vajzë tre vjece thotë se do të mbrojë po qe nevoja edhe me jetën e saj vendin e vet dhe regjimin e Nicolas Maduros nga cdo “ushtri pushtuese”. Në shtëpinë e saj në lagjen Palomera të Karakasit varet një foto e ish liderit venezueljan Hugo Chavez, të cilin e shikon si perëndi. Stilistja tregon se kur iuj bashkua Miliacias ne 2010-tën, nuk e mendonte kurrë se do të bëhej snajperiste. Më thanë ta provoja dhe ia dola, rrëfen ajo. Sekreti I goditjes përherë në shenjë? “ përpara se të tërheqësh këmbëzën, zbraze mendjen krejtësisht dhe përqendrohu vetëm tek frymëmarrja jote. Pastaj relaksohu sërish dhe lëre armën të të befasojë”!

Top News – OBSH lëshon alarmin/ Shkalla e infeksioneve drejt rekordeve të reja
16/04 22:50
Top News – Krijohet boja ultra e bardhë/ Ngadalëson ngrohjen globale dhe kursen energjinë
16/04 22:10
Top News – 600 mijë euro për një kabinë plazhi/ Qetësia që kërkojnë të pasurit në Britani
16/04 21:22
Top Channel/ Një i vdekur, 12 të humbur nga përmbysja e anijes në jug të SHBA – Pa koment
16/04 20:52
Top Channel/ Funeralet e natës, normalja e re në varrezën më të madhe në Amerikën Latine – Pa koment
16/04 20:51
Top Channel/ Britani, Princi Edward, gruaja & e bija shikojnë homazhet për Princin Philip– Pa koment
16/04 20:51
Top Channel/ Zjarrfikësit francezë luftojnë flakët gjigande në magazinën në periferi të Parisit – Pa koment
16/04 20:50
Top Channel/Variantet e Covid-19/Administrata amerikane do investojë 1.7 mld dollarë për t’i luftuar
16/04 20:09
Top Channel/ ”Në kohën e duhur”, SHBA shton praninë ushtarake në Gjermani
16/04 19:52
Top News – Izraeli në gatishmëri/ ‘Sdo lejojmë që Irani të ketë armë bërthamore’
16/04 19:34
Top Channel/ BE, 650 mijë vaksina për Ballkanin/ Do të jetë PFIZER. Brukseli ka caktuar 70 milionë €
16/04 19:29
Top News – Doza e parë për Angela Merkel/ Kancelarja gjermane vaksinohet me Astrazeneca
16/04 19:22
Top News – Keni frikë nga gjilpërat! Shkencëtarët rusë do shpikin vaksinën që pihet
16/04 19:21
Top News – Nëse perëndimi nuk ndal Putinin/ Ukraina: Do ndërtojmë armë bërthamore
16/04 18:17
Top News – ‘Përballje’ në detin Azov/ Marina ukrainase kërcënon me zjarr anijet ruse
16/04 18:15
Top News – BE, i gatshëm për ndihmë/ Mbi 600.000 doza vaksinash në Ballkanin perëndimor
16/04 18:14
Top Channel/”Në kohën e duhur”, SHBA shton praninë ushtarake në Gjermani
16/04 17:06
Top Channel/ Jo më bar, lopët në të ardhmen do t`i ushqejnë me alga
16/04 17:06
Top Channel/ “Çmendet” ekonomia kineze, rritje rekord në kohë pandemie
16/04 17:05
Top Channel/ Shkencëtarët regjistrojnë rreze X dhe valë gjigande radio nga hapësira
16/04 15:55