Top News – “E bukura Amerikë”/ Zbukurohet Shtëpia e Bardhë
01/12/2020 12:43

“E bukura Amerikë,” kjo është tema e zbukurimeve të Krishtlindjes këtë vit në Shtëpinë e Bardhë. Melania Trump thotë se tema u zgjodh për të shpalosur “madhështinë“ e Shteteve të Bashkuara. Zbukurimet në pemën e Krishtlindjes që është vendosur në Dhomën Blu të Shtëpisë së Bardhë, një bredh i sjellë nga Shepherdstaun i Virxhinias Perëndimore, u krijuan nga nxënës në të gjithë vendin. Punonjësit e shërbimeve jetike që përballen përditë me pandeminë që ka vrarë mbi 260,000 vetë në Shtetet e Bashkuara, nderohen me një pemë të vendosur dhe zbukuruar në Dhomën e Kuqe. Një maket i Shtëpisë së Bardhë i bërë i tëri prej biskote, çokollate dhe kremi, me peshë prej 181 kg, për herë të parë përfshin edhe kopshtin e trëndafilave, i cili kohët e fundit u rregullua me nismën e Melania Trump dhe tani mban emrin Kopshti i Zonjave të Para. Vullnetarë nga i gjithë vendi kanë ndihmuar për zbukurimin e Shtëpisë së Bardhë pas Ditës së Falenderimeve, kur filluan të vendosen 62 bredhat, 106 kurorat zbukuruese, mbi 366 metra shirita festivë dhe mbi 3200 llampa. Shtëpia e Bardhë ftoi gazetarët të hënën të vizitonin mjediset e zbukuruara për Krishtlindje. Kjo është Krishtlindja e fundit që familja Trump do të kalojë në Shtëpinë e Bardhë, megjithëse Presidenti Trump vazhdon të këmbëngulë, megjithë faktet e shumta që dëshmojnë të kundërtën, se ka fituar në zgjedhjet e nëntorit. Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe nënpresidentja e zgjedhur Kamala Harris do të bëjnë betimin më 20 janar.

Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39
Top News – SHBA, konfirmohet kryediplomati i ri/ Blinken, gati të përballem me kinën e Rusinë
26/01 22:38
Mësuesit marshojnë në Francë për kushtet e punës gjatë pandemisë
26/01 22:33
Qentë e familjes presidenciale Biden zbarkojnë në Shtëpinë e Bardhë
26/01 22:33
Qyteza holandeze përgatitet për trazira të mundshme anti-izolim
26/01 22:32
Akuariumi në Francë mirëpret lindjen e 5 këlyshëve peshkaqenë zebra
26/01 22:30
Qendra britanike e konventave konvertohet për fushatën e vaksinimit ndaj Covid-19
26/01 22:29
Top News – Kapërcehet pragu i viktimave/ Britani, mbi 100 mijë vdekje nga covid
26/01 21:31
Top News – 60 vitet e “përbindëshit” Sovjetik/ Nuk u përdor kurrë për shkatërrim nëndetësesh
26/01 21:03
Top News – Gjen thesarin brenda në shtëpi/ Befason pronari, më ndihmuan fantazmat!
26/01 20:58
Top News – Britanikët po çmenden/ Pas pijes me kanabis të mbretëreshës
26/01 20:56
Britani, sot 1600 viktima/ Kjo është shifra më e lartë e vdekshmërisë në Europe
26/01 20:12
Gjermanisë i mungojnë vaksinat/ Ritme të ngadalta për vaksinimin. Shtohen infektimet
26/01 20:12
Top News – Sekretari i ri i Mbrojtjes/ Ushtria amerikane `ndryshon` kurs
26/01 20:11
Top News – Planifikonte sulm në Shqipëri/ Dyseldorf, dënohet pjesëtari i ISIS-it
26/01 20:10
Top News – News – Pompei tregon thesaret/ Dekada zbulime arkeologjike hapen për publikun
26/01 18:22
Top News – Trazirat e dhunshme në Holandë/ Ministri për protestuesit, `llumi i shoqërisë`
26/01 18:05