Top News – Dy anije për balenën monstruoze/ Pesha 70 ton, operacioni i rojes bregdetare
21/01/2021 21:48

Trupi i një balene gjigande është mundur të largohej këtë të enjte nga porti i Sorrento pranë Napolit, në jug të Italisë duke u tërhqur nga dy barka. Bregdeti i Sorrento dhe i jugut të Italisë njihet për kalimet e ngushta me bare dhe plazhe piktoreske, por sot ai po merrte vëmendje për diçka krejt tjetër; Operacionin e tërheqjes së gjitarit cetacean të detit ne Gjirin e Napolit. Roja bregdetare tha se tanimë do të hetohet për shkaqet e vdekjes së balenës së stërmadhe, e cila e bënte portin e qytetit të dukej diçka e vogël në krahasim me të. Balena 70 toneshe e identifikuar më 17 janar, duket se është nga ekzemplarët më të mëdhenj të parë në detin Mesdhe. Operacioni i largimit të saj u realizua me dy barka tërheqëse të Rojës bregdetare të drejtuara nga drejtoria detare e Napolit. Tashmë që balena e vdekur ka mbërritur atje, ekzaminimiet për shkaqet e vdekjes do të zhvillohen.

PS fiton me 49.5%, PD-LSI 44.4%/ Sondazhi i parë i IPSOS për Top Channel
25/02 23:45
Top News – 12 sekondat fatale të viktimës…! Tiranë, vrasës me pagesë për atentatin mafioz
25/02 21:17
Top News – Kur del në rrugë pa një maskë…! Policia me postblloqe në disa rrugë të Tiranës
25/02 21:16
Top News – Covid, shifra rekord e viktimave/ Në 24 orë, 21 humbje jete dhe 986 raste të reja
25/02 21:11
Top News – Shqipëria ‘blindohet’ nga SHBA/ Mjete të fuqishme si dhuratë për ushtrinë
25/02 21:07
Top News – Laç, zona ku fshihen ekzekutorët! Renea në gjurmët e vrasësve të Kastratit
25/02 21:05
Protestë në Tuz/ kryetari Nik Gjeloshaj: Hakmarrje se festuam pavarësinë e Kosovës
25/02 19:58
Top News – Covid, deklarata e bujshme e Bashës/ ‘Do mbyllja plotësisht këto zona në vend’
25/02 19:40
Top News – Fëmijët shqiptarë në kampin Al Hol/ Çuçi në Liban, skenar i ri për riatdhesimin
25/02 17:59
Top News – Kandidatë pa rekorde kriminale/ Alarmi ndërkombëtar për partitë politike
25/02 17:58
Veliaj: “Programi i PS më i miri; Kriteri që të jesh kandidat i LSI është, të kesh dosje në SPAK”
25/02 17:54
Top News – Procesi i vaksinimit/ Nis edhe në qytetin e Beratit për bluzat e bardha
25/02 16:53
Top News – Ujësjellësi i ri i Pogradecit/ Do sigurojë ujë 24 orë për banorët
25/02 16:53
TopNews-Akuzat e babait të gjyqtares së arrestuar/‘Si u shpërblyen ato që liruan djalin e deputetit’
25/02 16:22
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Pas përfshirjes në koalicion me PD/ Bamir Topi jep dorëheqjen si kryetar i FRD
25/02 16:21
Kontrollet për respektimin e masave anti Covid/ 917 gjoba në të gjithë vendin
25/02 15:59
Të karantinuarit nuk do votojnë KQZ: Do t’i japim të drejtën e votës 3 mijë emigrantëve
25/02 15:57
Dhunohet gazetari në Prishtinë/ Visar Duriqi sulmohet nga persona të maskuar përpara shtëpisë
25/02 15:56
Nuk ka kufizime të reja për covid/ Komiteti i ekspertëve e shikon situatën në përmirësim
25/02 15:53