Top News – Drejt SHBA-së të Bidenit/ 4500 emigrantë nga Hondurasi arrijnë në Guatemala
17/01/2021 15:07

Të paktën 4500 emigrantë, të nisur nga Hondurasi drejt shteteve të bashkuara, kanë kapërcyer tashmë kufirin e guatemalës. Agjentët e kufirit nuk i kanë penguar duke patur parasysh familje të tëra me fëmijë. Autoritetet meksikane kishin bërë të ditur se 500 agjentë të emigracionit të dislokuar në kufirin me guatemalën në pritje të mbërritjes së karvanit. Shumë nga njerëzit e nisur në udhëtim, besojnë se presidenti Joe Biden, që do të bëjë betimin të mërkurën, do të zbusë politikat e emigracionit në shtetet e bashkuara të amerikës. Pjesa më e madhe e emigrantëve janë nisur nga san pedro sula, 180 km në veri të Tegucigalpa-s, drejt Agua Caliente, në kufirin me Guatemalën, një udhëtim prej rreth 260 km. Ky karvan, i pari i 2021, pas 12 karvanëve të tjerë që nga 2018 kanë tentuar por pa sukses të ndërmarrin të njëjtin udhëtim drejt territorit amerikan, ishte paraprirë të enjten, nga rreth 300 persona, që ishin bllokuar sidoqoftë nga agjentët në guatemala për mungesë dokumentash dhe testesh negative për koronavirus.

Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32
Top News – Kur drejtësinë e bën Gjermania/ Merr vendimin historik për ish agjentin sirian
24/02 22:50
Top News – Pandemia nuk prek armët/ Në lindjen e mesme organizohet panairi gjigand
24/02 22:34
Top News – Kaliforni, vdes marinsi 30 vjeçar/ Polici i mbajti gjurin në fyt për 5 minuta
24/02 22:21
Top News – Gjykatësi `rrëzon` Biden/ I bllokon moratoriumin 100 ditor për dëbimet
24/02 22:03
Top News – SUV-i luksoz 50.000 USD/ Super makina që i shpëtoi jetën Tiger Woods
24/02 21:45
Covid-19: Franca dislokon përforcime të sigurisë civile në rajonin Mayotte – Pa koment
24/02 21:39
Familjarët presin për lajme pas dhjetra vdekjeve në trazirat e burgjeve në Ekuador – Pa koment
24/02 21:38
Piktura e panjohur më parë e Van Gogh del në ankand në Paris – Pa koment
24/02 21:38
Protesta në Nju Jork pas tërheqjes së akuzave ndaj policëve, për vdekjen e të riut Daniel Prude
24/02 21:38
Protesta të dhunshme në Niger teksa lideri opozitar pretendon fitoren e zgjedhjeve – Pa koment
24/02 21:38
Greqi/ Drejtori i teatrit kombëtar arrestohet pas akuzave për përdhunim të miturish – Pa koment
24/02 21:38
Trupi i ambasadorit italian të vrarë në RD të Kongos mbërrin në atdhe – Pa koment
24/02 21:37
Vaksinimet kundër virusit Ebola vijojnë në Guinea – Pa koment
24/02 21:37