Top News – Dorëheqje masive e qeverisë/ Holandë, pas skandalit me fondet e asistencës
15/01/2021 16:10

Qeveria holandeze e drejtuar nga Mark Rutte ka dhënë dorëheqjen pasi mijëra familje u akuzuan gabimisht se kanë marrë fonde sociale për fëmijët dhe iu kërkua ti kthenin pas ato. Familjet u përballën me një padrejtësi të madhe – thanë deputetet holandezë, me zyrtarët e taksave, politikanët, gjykatësit dhe shërbyesit civilë që i lanë të pambrojtur. Shumë prej familjeve ishin emigrantë dhe qindra u zhytëbn në vështirësi financiare. Kryeministri Rutte ia ka dorëzuar dorëheqjen mbretit. Vendimi i dorëheqjes u mor në një mbledhje të qeverisë në hagë dhe vjen në një moment të rëndësishëm në pandeminë e koronavirusit. Holanda ka hyrë në izolim dhe ministrat kanë shqyrtuar mundësinë e masave më të ashpra për të ndaluar përhapjen e infektimit. Qeveria e tij pritet të qëndrojë në detyrë deri në zgjedhjet parlamentare në mars. Një burim nga kabineti tha se vendimi për të dhënë dorëheqjen ishte kolektiv dhe ishte marrë me mirëkuptim mes ministrave. Kjo nuk është hera e parë që një qeveri holandeze jep dorëheqjen në masë si xhest i përgjegjësisë kolektive. Në 2002, kabineti u dorëhoq pas një raporti në të cilin kritikoheshin ministrat dhe ushtria se dështuan të pëngojnë masakrën e myslimanëve në srebrenicë gjatë luftës në bosnje, shtatë vite më parë.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31