Top News – ‘Dita e Zemëratës’ në Palestinë/ Përgjaken edhe protestat e solidarizimit me gazën
18/05/2021 22:14

Palestinezët në Bregun Perëndimor dhe Jeruzalemin Lindor, u mobilizuan të martën në protesta dhe greva të përgjithshme që paralizuan bizneset jo-jetike, në shenjë solidariteti me banorët e Gazas. Lëvizja Fatah e Presidentit palestinez Mahmud Abaz, kishte bërë thirrje për një “ditë zemërate”, thirrje kjo që bëri jehonë në qytetet me shumicë arabe dhe mikse të Izraelit. “Ne jemi këtu për të ngritur zërin dhe për të mbështetur popullin e Gazas që po bombardohet përditë.” – tha një protestues në Ramallah. Ushtria izraelite tha se trupat e saj u sulmuan në Ramallah, dhe dy ushtarë u dërguan në spital me plagosje në këmbë. Në një incident tjetër, një 25-vjecar palestinez u vra nga trupat izraelite në veri të Ramallahut. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Palestinës, 70 persona u dërguan në spital pas përplasjeve me forcat izraelite, ku 5 prej tyre janë në gjendje të rëndë. Një tjetër person që sulmoi ushtarët izraelitë, u vra më herët gjatë ditës në Hebron. Izraeli është përpjekur t’i verë fre dhunës ndërmjet hebrejve dhe arabëve në vend, si dhe trazirave në Bregun Perëndimor që mbahet i pushtuar prej tij, ku autoritetet palestineze thonë se forcat izraelite kanë vrarë 22 njerëz që prej 10 majit. Pamjet: AFP

Top News – Zgjohet nga koma, kërkon të birin/ Italia, gruaja nuk e di që ai vdiq duke e mbrojtur
21/06 21:11
Top News – Festivali makabër në Kinë/ Mijëra qytetarë shohin therjen e qenve
21/06 21:08
Top Channel/ Francezja vret njerkun që e kishte përdhunuar prej 24 vitesh
21/06 20:31
Top Channel/ Qeveria e Suedisë bie me votë mosbesimi
21/06 20:30
Top Channel/ Demonstrata në Barcelonë megjthse Spanja jep faljen për liderët e burgosur separatistë
21/06 20:28
Top Channel/ Pusi misterioz i Ferrit në Jemen, i veshur me histori tmerresh e demonësh
21/06 20:27
Top News – Ekspertë nga Izraeli për hetimin/ Kush ishte detaji që e nxori zbuluar vrasësin
21/06 17:36
Top News – Konjufca, takime në Gjermani/ Schauble-gjermania mbështet fuqishëm kosovën
21/06 17:34
Top News – ‘Shko dhe mos u kthefsh më kurrë’/ Korr sukses peticioni për ta lënë Bezos në hapësirë
21/06 17:33
Top News – Arrestohet spiuni Rus/ Punonte për universitetin, dhe për shërbimin sekret
21/06 17:33
Top Channel/ Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më i mirë në Kroaci!
21/06 15:28
Top Channel/ Kina nuk zë mend, nis festivali i “mishit të qenit”- theren 5 mijë kafshë në 10 ditë!
21/06 15:11
Top News – A jep impotencë vaksina e Covid…Studimi i fundit thotë se rreziku është tepër i ulët
21/06 14:37
Top News – Itali, i dehuri shqiptar bën kërdinë/ Godet baristen dhe kërcënon klientët e lokalit
21/06 14:30
Top News- Claudette ‘vret’ 12 njerëz në SHBA/Alabama, stuhia tropikale përmbyt dhe shkatërron shtëpi
21/06 14:14
Top Channel/ Sherr për qiratë e banesave, rrëzohet qeveria suedeze!
21/06 13:51
Top Channel/ Itali: shqiptari sulmohet në rrugë me shufra hekuri, përfundon në reanimacion!
21/06 13:14
Top Channel/ Horror në një autostradë të SHBA, përplasen 18 makina vdesin 9 fëmijë!
21/06 12:44
Top Channel/ Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!
21/06 12:09
Top News – ‘Defekt teknik’ në uzinë bërthamore/ Impianti i ndërtuar nga rusët, u mbyll për disa ditë
21/06 11:53