Top News – Dezinfektuesit e duarve/ Alarm ne Francë: Po dëmtojnë sytë e fëmijëve
23/01/2021 18:36

Higjena e duarve është një mënyrë e rëndësishme për të parandaluar përhapjen e covid 19 dhe kur nuk ka në dispozicion ujë dhe sapun, dezinfektuesit me bazë alkooli janë mënyra më e mirë për ta siguruar atë. Dezinfektuesit zënë vend tani në dyqane, shkolla, vende pune, në transportin publik etj, për ti mundësuar njerëzve të dezinfektojnë duart. Sidoqoftë një pasojë, e dokumentuar në francë, është lëndime kimike tek fëmijët, që aksidentalisht prekin sytë me duart me dezinfektues. Ka patur disa raste, të fëmijëve që kanë dëmtuar sytë me dezinfektues mes 1 prillit dhe 24 gushtit 2020. Në këtë periudhë 16 fëmijë janë shtruar në një spital pediatrik në paris për shkak se kishin prekur sytë me dezinfektues dhe dy prej rasteve ishin të rënda e madje pati nevojë edhe për një operacion kirurgjikal. Rastet e përfunduara në spital kishin të bënin të gjitha me fëmijë nën moshën 4 vjec. Një studim i ngjashëm është publikuar edhe në indi, ku detajohet rasti i dy fëmijëve që aksidentalisht e kishin spërkatur sytë me dezinfektues, me pasoja serioze. Si pasojë, mjekët rekomandojnë që është më mirë të promovohet larja e duarve me ujë dhe sapun në vend të përdorimit të dezinfektuesve dhe mësimi e trajnimi i fëmijëve si ta përdorin këtë të fundit.

Masa te reja në Greqi/ 18 zona të rrezikshmërisë së lartë në të gjithë vendin nga Covid-19
04/03 01:54
Top News – Kërkon falje, por nuk dorëhiqet/ Guvernatori i Nju Jorkut u akuzua për ngacmime seksuale
04/03 00:49
Top News – Koreja e Jugut nis hetimet/ Dy persona vdiqën pas vaksinimit me AstraZeneca
04/03 00:46
Top News – Sulm terrorist në Suedi/ Tetë persona të plagosur, disa në gjendje të rëndë
03/03 22:52
Top News – Polemika në Spanjë/ Princeshat takojnë ish mbretin, vaksinohen në Abu Dabi
03/03 22:48
Top News – Afrikë e Jugut dhe Kinë/ Goditet rrjeti, konfiskohen vaksina të fallsifikuara
03/03 22:41
Top News – Islanda bëhet gati/ Për një shpërthim të mundshëm vullkanik
03/03 22:40
Top News – Iku prej tërmetit, burg në Londër/ Shqiptari i drogës shokon hetuesit britanikë
03/03 22:35
Top News – Autoritetet greke/ Ngrenë tenda për banorët pas tërmetit
03/03 22:33
Top News – Përgjaket protesta në Mianmar/ Ushtria vret 38 persona, mes tyre 4 fëmijë
03/03 22:04
Breshkat gjigande lëshohen në liri në Galapagos, mes përpjekjeve të rekuperimit ekologjik
03/03 22:01
Baza ajrore amerikane Al-Asad në Irak goditet me raketa nga militantët – Pa koment
03/03 22:00
Tërmeti i fortë dëmton dhjetra ndërtesa në Greqinë qendrore – Pa koment
03/03 22:00
Kina dërgon 200,000 doza të vaksinës Sinopharm në Guine – Pa koment
03/03 21:59
Drejtori artistik i Courrèges, prezanton koleksionin e Javës së Modës në Paris – Pa koment
03/03 21:58
Panik mes rezidentëve në rrugë pas tërmetit të fuqishëm në Greqinë qendrore – Pa koment
03/03 21:57
Kampi sirian për të afërmit e ISIS regjistroi 31 vrasje këtë vit – Pa koment
03/03 21:56
Senegali merr dozat e para të vaksinave Covid-19 nga skema Perëndimore Covax – Pa koment
03/03 21:56
Top News – Greqia në karantinë, masat e reja/ Asnjë lëvizje në distancën prej 2 kilometrash
03/03 21:21
Top News – Gëzim pas vaksinimit/ Kanadezi ‘feston’ duke kërcyer mbi liqenin e ngrirë – Pa koment
03/03 21:00