Top News – Dështimi i ‘Zgjedhores’/ Shba dhe BE – stop kushteve
01/06/2020 12:11

Nje dite pasi Keshilli Politik, nuk arriti nje marreveshje brenda afatit per reformen zgjedhore, ka reaguar ambasadorja amerikane ne vendin tone. Yuri Kim, ju kujtoi partive politike, afatin 31 maj dhe mosarritjen e konsensusit per kete reforme te rendesishme per zgjedhjet . Ajo duket se inkurajon palet teksa shprehet se palet ne tryeze kane levizur dhe jane shume prane nje marreveshje. Ambasadorja amerikane, u kerkon paleve qe te heqin dore nga insistimet dhe pozicionet e pazbatueshme apo vendosja e kushteve te reja per te mbajtur sipas Yuri Kim, fjalen perpara popullit shqiptar. Prania e perfaqsuesit te ambasades amerikane , IAN Craeford, shef seksioni politik dhe ekonomik, nuk ka ‘ndikuar; mes perfaqsuesve politik duke bere qe afati i percaktuar nga nderkombetaret te digjet . Edhe ambasadori i BE-se, ne vendin tone, Luigi Soreca, ka reaguar per deshtimin e reformes. Ai ka sugjeruar qe reforma te behet sipas rekombandimeve te OSBE-ODHIR pasi eshte e rendesishme per tee cur ne rrugen e integrimit 4 muaj e gjysem, pas krijimit te saj, Keshilli Politik , deshtoi te dielen vone , te gjeje gjuhen e perbashket per nje reform zgjedhore brenda afatit 31 maj. PS, PD , LSI dhe opozita e re, dolen nga takimi me larg se kurre konsensusit, duke bere pergjegjese njera tjetren per kete mosdakortesi. Megjithese palet, nuk kane rene ende dakort dhe sinjali i SHBA dhe BE, thote se palet duhet te gjejne konsensusin, duket se dera per tu ritakuar edhe pertej afatit e partive politike, mbetet e hapur.

Zgjedhorja/ Murrizi: Nuk votojmë pa u hapur listat, kërkojmë takim me Ramën
06/07 15:37
Shtimi i rasteve me COVID-19, Meta bën apel: Mazhoranca dhe qeveria të reflektojnë!
06/07 14:01
Top News – Basha në Devoll/ ‘Prodhimi i fermerëve shkon dëm’
06/07 12:22
Top News – Apeli i presidentit/ ‘Duhet strategji e re për Covid’
06/07 12:14
Basha me bizneset në Korçë: Ja masat që do të marr ditën e parë në pushtet
05/07 13:47
Top News – PD pyetje ministres/ A është siguruar rezervë tamponesh
05/07 13:27
Top News – Hoti-bisedimet me Serbinë/ Mund t’i vazhdoj edhe pa Thaçin
03/07 15:30
Opozita e re, kusht vetëm listat/ Murrizi: Të gatshëm të heqim dorë nga pragu dhe koalicionet
03/07 15:24
Top News – Basha në Velipojë/ ‘Turistët nga Kosova i pengon Rama’
03/07 15:22
HEC në Shqipëri, pikë doganore në Durrës/ Hoti: Me Ramën u dakordësuam për 3 projekte ambicioze
03/07 15:22
“Vuçiç të shkojë dhe në Hënë…”/ Rama: Ta harrojë se negocion me Perëndimin pa shqiptarët
03/07 13:44
Top News – Kosova, moslëvizja e lire/ Rama-turp për BE që e mban peng
03/07 13:12
Segmenti Milot-Fier/ Basha: Nuk njohim koncesionet me PPP
02/07 16:25
Gjiknuri dorëzoi në Kuvend draftin e Zgjedhores, Murrizi: Nga opozita nuk do merrni asnjë votë…
02/07 16:24
“Ndaje mendjen me kë je”/ Zgjedhorja, Rama i përgjigjet Hajdarit: Na kanë akuzuar se…
02/07 16:09
“Listat” përplasje në Kuvend/ Rama s’i quan të nevojshme. Reagon opozita e re
02/07 16:02
Top News – KLSH me kryetar të ri/ Kuvendi voton dekretin e Metës
02/07 15:39
Top News – Tensione në kuvend/ Opozita e re braktis sallën
02/07 15:14
Top News – Rama i përgjigjet Murrizit/ ‘Nuk kërkojmë rrugën e diversionit’
02/07 14:19
Top News – Rama i përgjigjet PD/ ‘S’keni tager për urdhëra kuvendit’
02/07 14:19