Top News – Debati Trump-Biden/ Pas kandidateve përplasen sondazhet
30/09/2020 20:07

Pak pas përfundimit të debatit të parë presidencial, Fox Neës, publikoi dy sondazhe online që flisnin për fitoren e presidentit Donald Trump. Edhe sekretarja për shtypin e presidentit, Kayleigh McEnany, konfirmoi të njëjtën gjë. Por, sipas sondazhit të kryer nga CNN, gjashtë në cdo 10 ndjekës të debatit mendojnë se ish zëvendëspresidenti Biden, doli më i fituar nga debati dhe vetëm 28 për qind renditën Trump të parin. CNN i kishte pyetur të njëjtët të anketuar edhe para debatit, se fitoren e kujt prisnin. Biden kishte avantazh edhe atje, me 13 pikë. Ndërsa një sondazh i CBS Neës, i kryer nga YouGov, flet për një marzhin më të ngushtë fitoreje për Biden, me 48 për qind që e shohin atë fitues dhe 41 për qind që thonë se trump dominoi. Për ekspertët, sidoqoftë, debati i të martës mbrëma, nuk pati asnjë fitues. Reagimet pas debatit, ishin të ndara në linja partiake. Por dominojnë kritikat e ashpra për mbarëvajtjen e tij, shoqëruar me ndërhyrje të shpeshta në fjalët e njëri tjetrit. Për republikanët, donald trump ishte fituesi ndërsa për demokratët, Biden dominoi dhe paraqitja e trump në debat ofroi një arsye më shumë për ti mohuar atij një mandat të dytë. Ishin të shumtë vëzhguesit e debatit që kritikuan shkëmbimet me tone të larta dhe kaotike mes dy kandidatëve, e pati madje edhe nga ata që e quajtën debatin një turp kombëtar. Disa analistë kritikuan presidentin duke thënë se nëpërkëmbi demokracinë të tjerë, shprehën keqardhje për spektaklin në tërësi. “Ne jemi një vend më i mirë nga ai që u pa sonte në këtë debat”, shkruante në tëitter një ish senator republikan, Jeff Flake. Pamjet: AFP

Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53
Top News – Kërkesa e momentit/ Merkel-shmangni kontaktet!
24/10 16:06
Top News – Shenja rimëkëmbjeje/ Renault dhe Daimler, e marrin vetën
24/10 16:04
Top News – Testoi sistemin ajror Rus/ SHBA kërcënon hapur Turqinë
24/10 14:41
Top News – S`ka më pengesa/ Rinisin në SHBA testet e vaksinës
24/10 12:48
Top News – Rritja e infektimeve / Gjermania po shkon drejt mbylljes
24/10 11:58
Top News – Rregullat e Covid/ Përshtaten edhe Salsa e Tango
24/10 11:56