Top News – Charlie Hebdo/ Arrestohet autori i sulmit
25/09/2020 17:10

Kryeministri francez Jean Castex deklaroi se autori i sulmit të sotëm pranë zyrave të revistës satirike Charlie hebdo është arrestuar, ndërsa policia është në vënë në kërkim të një bashkëpunëtori të mundshëm të tij. Castex tha se dy persona të cilët ishin duke punuar për një film dokumentar të kompanisë Premieres Lignes, ishin sulmuar në rrugë pasi kishin dalë për një pirë një cigare. Një dëshmitar ocular tha se kishte dëgjuar ulërima, dhe kishte parë një person të moshës 30 apo 40 vjec me një sëpatë në dorë që po ecte pas njërës prej vitkimave të mbuluar në gjak. Charlie hebdo ka qenë skenë e një sulmi terrorist, në vitin 2015, ku kanë mbetur të vrarë 12 njerëz. Zyra e prokurorit e përshkroi ngjarjen e së premtes si "vrasje në tentativë", që "lidhet me një iniciativë terroriste". Castex e ndërpreu një vizitë në rrethinë të Paristit, për të ndjekur zhvillimet. Motivi i sulmit është i paqartë. Po ashtu nuk dihet nëse ai është i lidhur me revistën Charlie Hebdo, e cila e ka zhvendosur zyrën diku tjetër, pasi u sulmua nga militantët islamikë, pesë vjet më parë.

Top Channel/ Biden i rikthehet fushatës javën që vjen. Stafi: Nuk tërhiqet nga gara!
19/07 21:56
Top Channel/ “Black out do të zgjasë disa ditë”, ekspertët japin paralajmërimin: Kaosi…
19/07 21:49
Top Channel/ Microsoft: Korrigjuam defektin. Linjat ajrore e bankat jashtë pune prej një antivirusi
19/07 21:43
Top Channel/ Shtetet në “Black out” nga rënia e sistemeve! Më të prekura Evropa, SHBA dhe Australi
19/07 21:13
Top Channel/ Shpërthim i fuqishëm në Tel Aviv! Humb jetën një person, tetë të tjerë të plagosur
19/07 20:07
Top Channel/ Rusia nuk fal! Dënohet me 16 vite burg gazetari amerikan, gjyqtari: Izolim i rreptë
19/07 20:06
Top Channel/ Trump nominohet kandidat! Konventa Republikane e emëron për garën presidenciale
19/07 20:03
Top Channel/ Paralajmërimi i zyrtarëve: Rreziku ndaj SHBA dhe Europës nuk do ndalet
19/07 19:12
Top Channel/ Ndarja nga JLo, flet miku i Ben Affleck: Këngëtarja i solli shumë drama në jetë…
19/07 19:11
Top Channel/ Shëndeti dhe mosha e Biden problem në fushatën zgjedhore! Ç’do ndodhë me të ardhmen
19/07 18:23
Top News/ ‘Apokalips teknologjik’ / Aeroportet e gjithë botës në kaos…dëmi është katastrofik
19/07 16:53
Top News/ Rusia, 16 vite burg gazetarit amerikan / U akuzua për spiunazh, mundësi për shkëmbim
19/07 16:52
Top News/ Kemi vrarë ‘Bin Ladenin e Gazës’! Izraeli: Ka shenja në rritje, eleminim i suksesshëm
19/07 16:38
Top News/ Scholz shkon në Beograd ‘për litiumin’ / Vizitë e beftë, ‘një kontratë’ me Vuçiçin
19/07 16:37
Top Channel/ Antivirusi që bëri gjëmën! CrowdStrike duhet të mbronte, por fiku kompjuterat
19/07 15:22
Top Channel/ Defekt kibernetik! Bankat e linjat ajrore jashtë funksionit! Microsoft: E korigjuam
19/07 15:06
Top Channel/ Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore, askush s’mund të…
19/07 14:42
Top News/ Trump u sulmua se kundërshton luftën/ Kryeministri hungarez: Zoti ka plane të tjera për të
19/07 13:22
Top News/ Fabrikë armësh në Ukrainë / Zelenski firmos kontratën me Republikën Çeke
19/07 13:20
Top News/ SM-6, Tomahawks dhe Dark Eagle…Armët amerikane që do të vijnë në Gjermani
19/07 13:19