Top News-Burg përjetë për autorët e masakrës / Gjykata speciale dënon vrasësit e dyfishtë
25/01/2022 20:48

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka dënuar me burgim të përjetëshëm Orges Bilbilin dhe Anterio Kaloshin për vrasjen e Zamir Latifit dhe Jurgen Hoxhës në vitin 2017 në qytetin e Lushnjes. Si dhe ka rrëzuar kërkesën për atentat ndaj Xhulio Shkurtit, I cili njihet ndryshe si nipi I Aldo Bares, ish kreu i bandës së Lushnejs, me argumentin se akuzat ishin të pabazuara në prova konkrete. Bilbili dhe Kaloshi akuzohen për vrasjen e Latifit dhe Hoxhës si dhe për plagosjen e Marjus Xhepexhiut e Bujar Turkut. Kjo ngjarje e cila është regjistruar në 11 tetor të vitit 2017, njihet ndryshe edhe si masakra e Lushnjes. Dy autorët e masakrës, ngritën atentat për të vrarë nipin e Aldo Bares, por ky i fundit i shpëtoi atentatit duke u larguar nga vendi i ngjarjes. Të pandehurit fajësohen për disa vepra penale, mes të cilave “vrasje në rrethana cilësuese” ndaj dy ose më shumë personave dhe “grup të strukturuar kriminal”. Bilbili u arrestua nga policia në 10 prill të vitit të 2020 në zonën e Xhamllikut në Tiranë teksa i gjithë vendi ndodhej në izolim për shkak të pandemisë. Ai u arrestuaa rasrtësiht nga një efektiv policie, pasi u ndalua për një kontroll tëzakonshëm për mos vënien e maskës atë kohë.

Top Channel/ Tragjedi e dyfishtë, dy të miturit që u mbytën në liqenin e Prushit janë vëllezër
27/05 23:18
Top News- Tragjedi në Tiranë, mbyten dy fëmijë/ Polumbarët e RENEAS, në operacion për trupat
27/05 22:09
Edicioni Informativ / Ngjarjet kryesore nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
27/05 21:10
Top News- Mbyten dy fëmijë, RENEA nxjerr trupat e dy të miturve
27/05 20:15
Top Channel/ Mbyten dy fëmijë në liqenin e Prushit në Tiranë
27/05 20:07
Top News- 4 operacionet nga kampet e Al Hol/ Si shpëtuan nga ‘ferri’ 38 shqiptarët e ISIS
27/05 20:04
Top Channel/ Mungojnë mjekët e urgjencës, specializohet vetëm një student këtë vit
27/05 19:51
Top Channel/ “Bandat” përplasje në PD/ Reagon Berisha për aksionin e SPAK, përgjigjet Aalibej
27/05 19:39
Top Channel/ Rikthim nga Siria/ Kurdët dorëzuan 4 gra dhe 9 fëmijë shqiptarë që mbaheshin në kamp
27/05 19:38
Top News- Autorët e skandalit të pagave dhe targave/ Mbyllen hetimet, ja katër zyrtarët e akuzuar
27/05 17:46
Top News-Si u prish ‘krushqia’ e punëve të pista/Dumani rikthehet tek vrasja e vëllait të Talo Çelës
27/05 17:12
Top News – ‘Game Over’, zbulohet baza e kokainës/Policia sekuestron paratë nga shitja e drogës
27/05 16:53
Top News – ‘Detin e zgjidhim me Presidentin e ri’/Dosja në Hagë, por Shqipëria ende pa kërkesë
27/05 16:16
Top News – Antiterrori, operacion sekret në Siri/ Nxirren nga kampet e ISIS 9 gra dhe 4 fëmijë
27/05 16:06
Top News- Pas rezolutës për Srebrenicën/ Një tjetër mbërrin në Kuvend, këtë herë për Kosovën
27/05 15:49
Top Channel/ Dy holandezët mbahen në burg! Akuzohen për plagosje të rëndë, do pritet ekspertiza
27/05 15:38
Top Channel/ Tragjedi në Devoll, 2-vjeçari ndërron jetë pasi pi raki
27/05 15:29
Top News- Alibeaj, përgjigje në emër të PD: Berisha bashkëpunon me Ramën, ja si faktohet
27/05 15:20
Top News – Distancimi i europianëve nga PD!/Kongresi i PPE, nuk ka ftesë as Berisha as Alibeaj
27/05 15:19
Top Channel/ Pallati në Vlorë rrezikon shembjen! 40 familje braktisin shtëpitë
27/05 15:17