Top News – Borrell: Asociacioni vjen i pari! ’Kosova e pranoi, tani ta krijojë, BE ju monitoron!’
21/03/2023 15:05

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell pas takimit në Këshillin e Ministrave të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel, tha se i kishte informuar ata për marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë, në Ohër. Borrell: Marrëveshja krijon një status quo të re në dialog “Përsa i takon Kosovës dhe Serbisë i informova ministrat për marrëveshjen që arritëm në Ohër. Ky është një moment rëndësishëm në procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes tyre, dhe sigurisht që krijon një status quo të re në dialog. Ne nuk do të jemi më - shpresoj - në gjendje krize, por të fokusuar në zbatimin e Marrëveshjes që u pranua më 27 shkurt. Këto marrëveshje kanë hyrë në fuqi me Deklaratën e lëshuar. Nuk u nënshkrua për arsye ligjore, por të dyja palët ranë dakord që deklarata ime ishte një angazhim nga ana e tyre për të përmbushur plotësisht obligimet që rrjedhin nga kjo Marrëveshje dhe Aneksi për zbatimin e saj” Borrell shtoi se dispozitat për të cilat është rënë dakord do të jenë pjesë integrale e rrugëve të Kosovës dhe Serbisë për në BE.

Top News – Vuçiç premton bisedime me serbët në veri të Kosovës: Po resitojnë për të drejtat e tyre
07/06 22:50
Top News – Vuçiç, ‘burrë dramatik’ / Osmani gati për zgjedhje, serbët të bëjnë peticion
07/06 15:22
Top News – Vuçiç ‘përgatit’ Daçiç për kryeministër / Mediat serbe: Brnabiç gati të japë dorëheqjen
07/06 13:24
Top News – Vuçiç ‘më i lehtë’ se Kurti / Escobar pas takimit: Do bindë serbët për zgjedhje
07/06 13:01
Top News – ‘Diskutime të gjata me Vuçiçin…’ / Lajçak nga Beogradi: Dhuna është e papranueshme
07/06 11:14
Top News – ‘Nuk ka instikt bashkëpunimi!’ Escobar ‘kryqëzon’ Kurtin, sot ‘zbarkim’ në Beograd
07/06 09:49
Top News – 250 milionë euro për 10 muaj/ Kush është shqiptari i arrestuar në Athinë?
07/06 09:47
Top Channel/ Fushata në Malin e Zi / “Forumi shqiptar” kërkon votat në Plavë dhe Guci
06/06 19:53
Top News – Arrestohet shqiptari në Athinë, drejtonte një grup kriminal dhe pastronte para
06/06 18:34
Top News – E njohu në internet dhe e takoi në Rodos, britanikja akuzon shqiptarin për përdhunim
06/06 17:26
Top News – Vuçic e pranon / ‘Armë serbe kanë mbërritur në Ukrainë’
06/06 17:22
Top News – Kush kërkon të vrasë Vuçiç/ Deklarata e çuditshme e shqetësuese nga Beogradi
06/06 16:59
Top News – Ushtarët e plagosur nga serbët lënë Kosovën/ Trupat italiane dërgohen në vendin e tyre
05/06 19:34
Top Channel/ Gjeloshaj dënon agresionin serb: Ngremë zërin për Kosovën në qeverinë e Malit të Zi
05/06 15:27
Top Channel/Investime në çdo komunë shqiptare/Tuz, Nik Gjeloshaj premtime nëse fiton Forumi Shqiptar
04/06 15:17
Top News – Serbia kundër Vuçiçit e kundër dhunës / Protesta në Beograd më e madhja pas Millosheviçit
04/06 13:13
Top News – Kush përfiton nga trazirat në Kosovë! Analistët: Përshkallëzimi kënaq Vuçiçin dhe Putinin
04/06 13:02
Top News – Kosova, jo në duart e milicive fashiste / Kurti nuk tërhiqet: Kryetarët në zyrat e tyre
04/06 13:00
Top News – Greqia kthen emigrantët në det të hapur / Videoja skandaloze, autoritetet nisin hetimet
04/06 12:38
Top News – Zgjedhje të reja në veri të Kosovës / Të gjithë kërkojnë ulje tensionesh
04/06 12:30