Top News – Bisedimet për Brexitin/ BE: Britani, qëndrime të kundërta
28/09/2020 21:59

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kjo është një javë vendimtare bisedimesh në Bruksel. Britania u largua nga BE-ja janarin e kaluar dhe është e mbyllur në negociata për një marrëveshje të re tregtare nga viti 2021, si dhe për zbatimin e largimit nga blloku, siç përcaktohet në Marrëveshjen e Tërheqjes, veçanërisht për kufirin e ndjeshëm irlandez. Udhëheqësit kombëtarë të BE-së do të vlerësojnë gjendjen në një samit muajin tjetër, me një Brexit pa marrëveshje ende të mundshëm. Negociatat kanë ngecur në lidhje me peshkimin, konkurrencën e ndershme dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, ndërkaq Brexit ra në një kaos të ri këtë muaj kur Londra propozoi projektligje që do të minonin marrëveshjen e mëparshme. "Pozicionet e Mbretërisë së Bashkuar janë shumë larg nga ato që BE mund të pranojë", tha një nënkryetar i Komisionit ekzekutiv të bllokut, Maros Sefcovic, të hënën pas bisedimeve me Michael Gove, ministri që merret me marrëveshjen e ndarjes nga BE-ja. Udhëheqësit e BE-së që do të takohen në Bruksel të enjten dhe të premten pritet të autorizojnë më shumë bisedime përpara takimit të tyre të ardhshëm në 15-16 tetor. Ata pastaj do të vlerësojnë nëse do të përpiqen të shtyjnë një marrëveshje përtej linjës ose të përgatiten për Brexit të dëmshëm në fund të vitit. BE thotë se negociatorët duhet të nënshkruajnë një marrëveshje deri në fund të tetorit ose në fillim të nëntorit, për të lënë kohë për ratifikim nga Parlamenti Evropian dhe disa parlamente kombëtare në BE, në mënyrë që të mund të hyjë në fuqi nga viti 2021 kur tranzicioni i bllokuar i Britanisë mbaron pas Brexit-it.

Top News – Vaksina e koronavirusit/ Jo para zgjedhjeve Amerikane
20/10 15:38
Top News – Vaksina antiCovid, Britania nis testimet! Vullnetarët do infektohen me koronavirus
20/10 15:34
Top News – Argjentina kalon shifrën prej një milion raste me COVID-19
20/10 15:33
Top News – Republika Çeke ashpërson masat kundër koronavirusit në ambiente të jashtme
20/10 15:31
Top News – Robert Redford në zi/ Humbet djalin e tij 58 vjeçar
20/10 15:24
Top News – Suksesi i Kinës/ Izolimi hapi i parë, jo zgjidhja
20/10 15:21
Top News – Sërish në alarm… Lombardia vendos: Ndalohet qarkullimi në këto orare!
20/10 14:28
Top News – Rritja e rasteve me koronavirus/ OBSH: Evropa gabime me karantinën
20/10 14:06
Top News – Hakerat “Robin Hood”! Bamirësi me paratë e vjedhura
20/10 12:30
Top News – Sonda e NASA-s, “takim” të shpejtë me një asteroid
20/10 12:14
Top News – Moska pritet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit brenda javësh
20/10 11:50
Top News – Nisin testimet e para për koronavirus në Aeroportin Heathrow të Londrës
20/10 11:31
Top News – Mikrofonat do të jenë të mbyllur pjesërisht në debatin e fundit Trump-Biden
20/10 11:29
Top News – Pushtimi i Tajvanit/ Në Kinë, spekulime për super raketën
20/10 00:01
Top News – Olimpiket e Tokios/ Po shenjëstrohen nga hakera rusë
19/10 23:59
Top News – Sa u prezantua/ Shitja e iPhone 12 kalon iPhone 11
19/10 23:56
Top News – Kompania Finlandeze/ Rrjet celular në Hënë
19/10 23:55
Top News – Pandemia në Francë/ Izolohet Brigitte Macron
19/10 22:10
Top News – Mposhtja e covid/ Gjermania, zgjidhje falë ventilimit
19/10 21:55
Top News – Çudia në Kanada/ Qyteti pa asnjë rast të virusit
19/10 21:52