Top News-Bien çmimet në botë, pse jo në Shqipëri!/Inflacioni vjetor në Shqipëri arriti në 7.5%
03/09/2022 16:33

Por ndryshe nga Shqipwria, ccmimet globale të ushqimeve ranë për të pestin muaj pasi kërkesa për disa produkte u dobësua dhe u shënua një rritje sezonale e furnizimeve. Të korrat e grurit në hemisferën veriore po ndihmojnë në lehtësimin e kufizimeve të furnizimit, ndërsa më shumë drithëra po dalin nga portet e Ukrainës. Një indeks i Kombeve të Bashkuara për kostot botërore të ushqimit ra 1.9% në gusht, në krahasim me muajin e kaluar, sipas të dhënave që u publikuan të premten. Indeksi ka mbetur në nivelin më të ulët që nga janari, shkruan Bloomberg. Rënia e çmimeve mund të ofrojë një lehtësim për konsumatorët ndërsa ata përballen me një krizë të thelluar të kostos së jetesës. Megjithatë, rëniet nuk janë aq të mprehta sa në korrik, kur çmimet e ushqimeve u reduktuan me nivelet më të larta që nga viti 2008 dhe mbeten më të larta se një vit më parë.

Top Channel/ Sot nafta duhet të ishte 186 lekë.Bordi uli vetëm 2 lekë,Maqedonia me 10 lekë për litër
09/12 19:45
Top News – Për herë të parë në dy dekada/ Euro bie nën 116 lekë, në rënie edhe dollari
09/12 19:15
Top Channel/ Nafta duhet të ishte 181 lekë/ Bordi e uli në 198 lekë. Në bursa është ulur sa në janar
07/12 19:39
Top News – Kosto e importeve bie lehtë/ Por, rritet kosto e prodhimit vendas
07/12 19:15
Top News – Çmimi më i ulët i naftës në 10 muaj!/ Bordi vendos dhe për gazin e benzinën
07/12 18:03
Top Channel/ Ndryshon buxheti, rriten shpenzimet. Shtesat shkojnë për të paguar punët e rindërtimit
07/12 15:08
Top Channel/ Ndërtimi po shtrenjtohet. Kostot u rritën 5% , çmimet në 6 muaj janë rritur me 39%
05/12 15:11
Top Channel/ Bordi i naftës, treg oligopol, ekspertët: Anëtarët e bordit të merren nën hetim
05/12 15:11
Top Channel/ Manovrat me çmimin e naftës, sot e ul 5 lekë çmimin që ngriti dje me 8 lekë për litër
03/12 19:31
Top Channel/ Bordi shtrenjtoi naftën! Me të njëjtin nivel në bursë, në shkurt nafta ishte 195 lekë
02/12 19:44
Top News – Vlerësimi i Moody’s/‘Ekonomia stabël, por rritja nën 2 për qind’
01/12 18:38
Top Channel/ Ekonomia ka ngadalësuar! Ka rënë me 31 % volumi i mallrave të transportuara me anije
30/11 15:05
Top News – Ulet çmimi i naftës dhe benzinës/ Bordi i Transparencës publikon vendimet e reja
29/11 22:33
Top Channel/ Bordi kundër shqiptarëve! Nafta sot në bursa, 56 $ më pak, çmimi duhet ulur me 5 lekë
28/11 15:16
Top News – Inflacioni i lartë në Shqipëri – Parashikohet rënie ekonomike dhe ulje e konsumit
25/11 20:52
Top Channel/ Bordi mban çmimin e naftës të lartë! Reagon me vonesë, s’reflekton uljen reale në bursë
25/11 15:13
Top Channel/ KLSH gjen 633 mln euro abuzime! Raporti për vitin 2022, në buxhet mungojnë 402 mln euro
24/11 15:10
Top Channel/ Turizmi, shtohen vizitorët në shtator erdhën, 40% turistë më shumë se një vit më parë
19/11 12:25
Top News-Tjetër çmim për naftën në 48 orë/Do ketë ulje edhe për benzinën dhe gazin
18/11 19:22
Top Channel/ ARRSH, 20 mln euro Rrugës së Arbrit për skarpatet e rrugës që po ndërtohet me koncesion
18/11 15:18