Top News – Biden kërkon armëpushim/ Kërkon ndalimin e luftimeve Izrael-Gaza
18/05/2021 12:41

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden, shprehu të hënën në një telefonatë me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, mbështetjen e për një armëpushim në luftimet midis Izraelit dhe militantëve palestinezë, tha Shtëpia e Bardhë. Deklarata e Shtëpisë së Bardhë mbi telefonatën nuk i referohej ndonjë përgjigjeje nga ana e zotit Netanyahu ndaj komentit të Presidentit Joe Biden për armëpushim. "Presidenti shprehu mbështetjen për një armëpushim dhe diskutoi mbi angazhimin e SHBA me Egjiptin dhe partnerë të tjerë drejt këtij qëllimi," tha Shtëpia e Bardhë. Izraeli vazhdoi të godiste Gazën me sulme ajrore të hënën dhe militantët palestinezë hodhën raketa të tjera në qytetet izraelite. Të paktën 212 palestinezë janë vrarë, përfshirë 61 fëmijë dhe 36 gra, në më shumë se një javë luftimesh, sipas zyrtarëve të shëndetësisë në Gaza. Dhjetë vetë janë vrarë në Izrael, përfshirë dy fëmijë. Biden "inkurajoi Izraelin të bëjë çdo përpjekje për të siguruar mbrojtjen e civilëve të pafajshëm," tha Shtëpia e Bardhë. "Presidenti përsëriti mbështetjen e tij të vendosur për të drejtën e Izraelit për t'u mbrojtur nga sulmet e raketave," vazhdon deklarata. Shtëpia e Bardhë tha se të dy udhëheqësit gjithashtu "diskutuan lidhur ,e përparimin e operacioneve ushtarake të Izraelit kundër Hamasit dhe grupeve të tjera terroriste në Gaza." Krahu i armatosur i Hamasit tha se do të hidhte më shumë raketa ndaj Izraeli si kundërpërgjigje ndaj ndonjë sulmi tjetër izraelit. Gjatë së hënës Biden dhe ndihmësit e tij punuan prapa skenave, duke bërë presion për një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit në një atmosferë që një burim tha se ishte zhgënjyese lidhur me bombardimet e Izraelit ndaj një ndërtese të Gazës që strehonte disa organizata lajmesh. Biden po përballet me presion në rritje nga ligjvënësit në Partinë e tij Demokrate për të luajtur një rol më të madh, por zyrtarët amerikanë thonë se ai dhe ekipi i tij kanë zgjedhur një përpjekje të pabujshme, duke biseduar me zyrtarë izraelitë dhe aleatë të Shteteve të Bashkuara në botën arabe.

Top News – Tërmet në Stamboll, banorët në panic/ Nuk pati dëme, por shtëpitë u boshatisën
20/06 18:46
Top News – Pas takimit mes Biden e Putin/ ‘Zbutet’ rusia, kthen ambasadorin në SHBA
20/06 18:45
Top Channel/ Një rabin bëhet pjesë e ushtrisë gjermane, i pari që prej kohës së Hitlerit!
20/06 15:35
Top Channel/ Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin
20/06 15:27
Top Channel/ SHBA, lindje cezariane-foshnjes i cajnë me gërshërë fytyrën!
20/06 15:26
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04