Top News – Befason eksperti britanik/ Të vaksinuarit mund ta përhapin koronavirusin!
24/01/2021 15:46

Personat që janë vaksinuar kundër koronavirusit mund të jenë bartës të virusit ndaj duhet të respektojnë në vazhdimësi rregullat e izolimit, sipas ekspertët të lartë britanik, Jonathan Van-Tam. Në një shkrim për Sunday Telegraph, Van Tam e pohon se shkencëtarët “ende nuk e dinë me saktësi ndikimin e vaksinës tek përhapja e sëmundjes, kjo pavarësisht faktit që vaksinimi sipas tij ofron shumë “shpresë” dhe shkalla e infektimit duhet të nisë të ulet shpejt. Nga sa ka pohuar më herët Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hanccok, në Mbretërinë e Bashkuar 75 për qind e personave mbi moshën 80-vjeçare e kanë marrë tashmë dozën e parë të vaksinës. Vaksinat e kompanive, Pfizer/BioNTech dhe Oxford-AstraZeneca, duhet marrë në dy doza. Profesori Van-Tam këmbëngul se “asnjë vaksinë nuk është” 100 për qind efektive, dhe sipas tij, nuk ekziston një mbrojtje e garantuar. “Edhe pasi të keni marrë të dyja dozat a vaksinës, ju ende mund t’ia transmetoni koronavirusin dikujt tjetër dhe kësisoj zinxhiri i përcjelljes së virusit, vazhdon”, ka shkruar ai.

Top News – 30 minuta nga lufta bërthamore/ Stërvitja e NATO-s që trembi rusët
26/02 00:53
Top News – `Brezi i humbur`/ Si po i godet koronavirusi shanset e të rinjve
25/02 22:19
Mijëra protestojnë në Armenia pasi kryeministri paralajmëroi për ‘grusht shteti’ – Pa koment
25/02 21:59
Del për herë të parë në publik Kara, ariu polar i kopshtit zoologjik francez të Mulhouse – Pa koment
25/02 21:58
Rritësit e bletëve në Kolumbi denoncojnë pesticidet si shkaku kryesor i vdekjes të bletëve-Pa koment
25/02 21:58
Peruvianët presin në radhë për rimbushje të bombolave ‘shpëtimtare’ të oksigjenit – Pa koment
25/02 21:57
Rusët votojnë për rikthimin e statujës së kreut të policisë sekrete sovjetike – Pa koment
25/02 21:56
Qipro nis hapjen e shkollave e palestrave pas zbutjes së masave anti-Covid – Pa koment
25/02 21:55
Autobuzët pa shofer nisin shërbimin në rrugët e Malagas në jug të Spanjës – Pa koment
25/02 21:54
Top News – Zbulimi i pabesueshëm në Mars/ Çfarë gjeti sonda e NASA-s në planetin e kuq
25/02 21:52
Top News – Pezullohet plani i Izraelit/ Do të dhuronte vaksina, kritikohet ashpër
25/02 21:51
Top News – Koha e monedhave digjitale/ Historia që fshihet pas një `pice`
25/02 21:50
Top News – Brenda trupit të njeriut/ Zbulohen 70 mijë viruse të panjohura më parë
25/02 21:08
Top News – Burgu, pikënisja e një jete krimi/ 2300 shqiptarë në qeli me mafiozë italianë
25/02 20:26
Top News – Angli, shqiptari me ‘shtëpi bari’/ ‘Isha në borxhe, më thanë se këtu bëhej para’
25/02 19:46
Top News – Drejtori i `projektuar`i CIA-s/ Rreziku më i madh vjen nga kina
25/02 19:27
Top News – E bëjnë për spital/ Gazetari rrihet nga tre persona të maskuar
25/02 19:19
Top News – AstraZeneca `nuk zë mend`/ Vonesa të tjera në furnizimin e be-së me vaksina
25/02 18:18
Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22