Top News – BB, 12 mld usd/ Vaksina në vendet e varfra
30/09/2020 19:17

Banka botërore ka njoftuar planet për një iniciativë 12 miliardë dollarëshe që do të lejojë vendet e varfëra të botës të sigurojnë vaksinat e covid 19 për të trajtuar mbi 2 miliardë njerëz, sapo vaksina të bëhet e disponueshme. Në një përpjekje për të garantuar që vendet me të ardhura të ulëta të mos përjashtohen, nga vendet më të varfra, organizata po i kërkon aksionerëve kryesorë, vendeve të pasura, të mbështesin skemën që do të disbursojë para kesh gjatë 12 deri 18 muajve të ardhshëm. David Malpass, presidenti i Bankës Botërore, tha se nisma ishte e nevojshme sepse Covid 19 ka pasoja shumë më të rënda në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme se sa në botën e zhvilluar. Shumë vende, përfshirë SHBA, Britaninë, Kinën dhe Rusinë, po punojnë për trajtimin e covid 19 dhe malpass tha se banka botërore nuk do të presë që një vaksinë të bëhet e disponueshme para se të veprojë. Banka beson se ekonomia globale nuk do ta marrë vetën plotësisht deri sa njerëzit të mund të ndjejnë se ata mund të jetojnë, shoqërohen, punojnë dhe udhëtojnë me besim dhe që kjo të ndodhë, është e domosdoshme vaksina. Pamjet: AFP

Top News – Aeroporti ‘fatkeq’/ Berlin, hapet në mes të pandemisë
28/10 21:55
Top News – Zogjtë gjigandë/ Shkencëtarët: Dikur sundonin tokën
28/10 21:53
Top News – Franca dhe Gjermania/ Kthejnë izolimet kombëtare
28/10 21:52
Top News – Shtohen infektimet/ Greqi në izolim Janina dhe Serresi
28/10 20:15
Top News – BE, vaksina në dhjetor/ Por maskat dhe distanca mbeten
28/10 20:11
Top News – Trump kërcen në fushatë/ Imazhet bëhen virale në rrjet – Pa koment
28/10 20:10
Top News – Franca në karantinë/ Gjermania zgjedh ‘izolim të lehtë’
28/10 19:08
Top News – ‘Nuk frikësohemi…’/ Franca i përgjigjet Turqisë
28/10 19:06
Top News – Bllokimet shmangen/ Nëse të gjithë bëjnë çka u takon
28/10 19:05
Top News – Rekord në botë/ 3 milionë infektime në një javë
28/10 19:02
Top News – Covid 19, shifra rekord / Evropa përballë kufizimeve të reja
28/10 15:58
Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10 14:17
Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10 12:08
Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10 11:57
Top News – Ish-këshilltarja e Trump/ `Synon afrim me Putin kundër Kinës`
28/10 11:47
Top News – Karikatura e pazakontë! Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”
28/10 11:03
Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46