Top News – Australia lehtëson masat, shifrat e Covid 19 janë në rënie
18/10/2020 14:31

Teksa Europa përballet me një shtim frikësues të shifrave të Covid 19, i cili po detyron vendet anekënd kontinentit të vjetër të ashpërsojnë masat kundër pandemisë, Australia regjistron rënie të shifrave dhe ka vendosur të zbusë masat e saj. Më shumë se 100 ditë pas kufizimeve të vendosura në njërën prej vatrave kryesore të sëmundjes atje, Melburn, autoritetet hoqën izolimin prej dy orësh, koha kur qytetarët lejoheshin të dilnin nga shtëpitë e tyre. Po ashtu, tashmë është lejuar distanca prej 25 kilometrash që njerëzit mund të udhëtojnë nga shtëpitë e tyre për të kryer aktivitete të ndryshme. Në shtetin e Viktorias nuk janë hequr megjithatë të gjitha kufizimet. Në këtë zonë, tubimet publike do të jenë të limituara dhe restorantet do të ofrojnë vetëm shërbimin Take-away (Merre me vete) dhe me porosi. Australia ka regjistruar gjithsej 900 vdekje nga koronavirusi e rreth 27.400 infektime. Ne mbarë botën, numri i rasteve me COVID-19 ka mbërritur në 35,9 milionë sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, ndërsa jetët e humbura llogariten në 1,1 milion.

Top News – Legjendari 007/ Ndahet nga jeta Sir Sean Connery
31/10 16:45
Boris Johnson përkulet para shkencëtarëve, çdo gjë mbyllet nga e mërkura deri më 1 dhjetor
31/10 15:51
Top News – Pak dite para zgjedhjeve/ Trump e Biden ‘ndezin’ fushatën
31/10 14:49
Top News – Komisioni Evropian/ Procedurë ndëshkimi për Hungarinë
31/10 14:47
Top News – Power Rangers sexy/ Kylie Jenner vishet për Halloween
31/10 14:41
Top News – Rritja e infektimeve/ Johnson, plan për izolim një mujor
31/10 13:10
Top News – Projekti në Sllovaki/ Fillon testimi masiv i popullatës
31/10 13:08
Top News – Hëna e rrallë blu/ I shton ‘mister’ halloween-it
31/10 13:04
Tërmeti gjunjëzon Izmirin/ 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur, vijojnë operacionet e shpëtimit
31/10 02:11
Tërmeti në Izmir/ Viktima, të plagosur dhe godina të shkatërruara. Vijojnë operacionet e shpëtimit
30/10 20:16
Rekord votuesish në SHBA/ 62% e zgjedhësve kanë hedhur votën para 3 nëntorit
30/10 20:08
Tërmeti goditi edhe Greqinë/ Epiqendra në ishullin Samos, por lëkundjen e ndjenë në pjesën më të madhe të vendit
30/10 19:51
Tërmeti më i madh i 3 dekadave/ Sizmologu i njohur grek: S’ka asnjë efekt për Shqipërinë & Ballkanin
30/10 19:40
Top News – Filmi i ri i divës/ Sofia Loren rikthehet në ekran
30/10 17:01
Top News – Filloi karantina, bllokime rekord trafiku ne Paris
30/10 13:18
Top News – Sulmi në Francë/ Bota, solidaritet me Francën
30/10 11:51
Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08