Top News – Armenia e Azerbajxhani/ Bisedime paqeje në Kremlin
09/10/2020 12:19

Ministrat e jashtëm nga armenia dhe azerbajxhani do të bisedojnë për tensionet në rajonin e nagorni karabakut në moskë. Lajmi është dhënë nga kremlini. “Baku dhe Yerevani kanë konfirmuar pjesmarrjen e tyre në negociatat në moskë. Përgatitjet janë bërë tashmë”, tha zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse, maria Zakharova. Presidenti vladimir putin ftoi ministrat e jashtëm nga dy vendet që të vizitojnë moskën për bisedime paqeje mbrëmjen e të enjtes duke thënë se luftimet në nagorni karabakh duhet të ndalen për shkaqe humanitare. “Presidenti i Rusisë ka bërë thirrje për ndalimin e luftimeve në nagorni karabakh për arsye humanitare në mënyrë që të shkëmbehen trupat e pajetë dhe të burgosurit”, thuhej në një deklaratë të lëshuar nga kremlini. Lëvizja vjen ndërkohë që luftimet mes forcave armene dhe atyre azerbajxhanase në nagorni karabak vazhduan për të 11 ditë radhazi. Të dyja vendet fajësojnë njëri tjetrin për përshkallëzimin e fundit të situatës që i ka marrë jetën 400 personave që kur përleshjet nisën më 27 shtator. Njoftimi për bisedimet në moskë përbën edhe të parën përpjekje të madhe ndërkombëtare në përpjekje për të arritur një armëpushim mes palëve. Komuniteti ndërkombëtar ka apeluar në vazhdimësi për ndalim të luftimeve por nuk ka patur deri më tani asnjë shenjë se konflikti po zbutet.

Top News – Krimi që shokoi Italinë/ 7 vjeçari vret një 38 vjeçar
01/12 22:46
Top News – Mision i mundur/ Sonda kineze zbret në hënë
01/12 22:38
Makth pa fund në Greqi/ 111 viktima dhe 2199 raste të reja në 24 orët e fundit
01/12 22:30
Top News – S`ka dritë jeshile/ BE shtyn aprovimin e vaksinës
01/12 22:27
Top News – E provon në kurriz/ Franca, kostoja e lartë e izolimit
01/12 21:10
Top News – Shqiptarë e Spanjollë/ Kapen drogë dhe miliona euro
01/12 21:03
Top News – Zbulimi tronditës/ Vrima e zezë që `kërcënon` tokën
01/12 21:01
Anglia del nga Lockdown i dytë/ Nga mesnata kalon në një sistem me tre nivele karantinimi
01/12 19:47
Top News – Paralajmërimi shokues/ Merkel: Fuqitë në botë do të ndryshojnë!
01/12 19:31
Top News – Bruksel, feste e shthurur/ Dorëhiqet me turp eurodeputeti
01/12 19:08
Top News – Tërbohen palestinezët: Do ta shikoni!/ Serbia, zyrë në Jeruzalem
01/12 18:11
Top News – Terror në Gjermani/Përplaset mbi turmën me makinë
01/12 18:08
Top News – Francezët në protestë/ Qeveria dorëzohet, tërheq ligjin
01/12 18:06
Top News – Islanda hap dyert/ Të vijnë turistët me covid!
01/12 18:02
Top News – Pandemia në Evropë, Holanda bën maskat të detyrueshme
01/12 17:55
Top News – Vala e dytë e pandemisë, bum i bizneseve funerale në Rusi
01/12 17:51
Top News – 62 vjeçarja Madonna/ ‘Mburret’ me të dashurin 26 vjeçar
01/12 17:37
Dua Lipa vazhdon ngjitjen/ Spotify, këngët më të dëgjuara të 2020
01/12 15:50
Top News – Krishtlindja vjen herët…/ Njerëzit ‘versulen’ drejt pemeve
01/12 15:50
Top News – Ambasadoret e BE/ Shtyjnë hapjen e negociatave
01/12 15:49