Top News – Apelet për armëpushim/ Azerbajxhani e Armenia i refuzojnë
01/10/2020 19:20

Azerbajxhani dhe Armenia kanë sfiduar apelet për armëpushim pas luftimeve më të rënda në dekada të tëra mes tyre në lidhje me territorin e kontestuar të nagorni karabakut. SHBA, Franca dhe Rusia, së bashku, dënuan luftimet në kaukazin jugor. Treshja kryeson një grup që ka si qëllim zgjidhjen e konfliktit në rajonin që është zyrtarisht pjesë e azerbajxhanit por që qeveriset nga armenët etnikë. Në deklaratën e tyre, presidenti rus, Vladimir Putin, presidenti francez, Emmanuel Macron dhe presidenti amerikan, donald trump, kërkuan ndalim të menjëhershëm të armiqësove. “Ne i kërkojmë liderëve të armenisë dhe azerbajxhanit të angazhohen menjëherë për të rifilluar negociatat mbi thelbin e një marrëveshjeje, në vullnet të mirë dhe pa parakushte”, thuhej më tej. Të tre, folën si bashkëkryesues të grupit Minsk të OSBE, që u themelua në fillim vitet 1990, në përpjekje për të gjetur një zgjidhje paqësore për konfliktin mbi nagorni karabakun. Rusia është pjesë e aleancës ushtarake me armeninë dhe ka një bazë ushtarake atje. Sidoqoftë, ajo ka edhe lidhje të ngushta me qeverinë e azerbajxhanit. Në anën tjetër, presidenti turk, recep tayip erdogan, i renditur përkrah azerbajxhanit, thotë se një armëpushim është i mundur vetëm nëse armenia i jep fund okupimit të territorit azerbajxhanas. Bombardimet vijuan edhe gjatë natës në qytetin kryesor të rajonit, pavarësisht shqetësimeve në rritje ndërkombëtare. Të paktën 100 persona raportohet të jenë vrarë dhe qindra të tjerë janë plagosur në këtë përshkallëzim të fundit.

Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, shënohen edhe 12 viktima
27/10 19:45
Top News – Parashikimi i zymtë/ Gjermani, 20 mijë raste në fundjavë
27/10 19:43
Top News – Parisi paralajmëron… Francezët në vendet myslimane
27/10 19:42
Top News – Aksioni i Europolit/ Konfiskohen 352 makina të vjedhura
27/10 19:26
Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10 19:24
Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10 19:22
Top News – Fauci për vaksinën/ Nuk e bllokon tërësisht infeksionin
27/10 17:29
Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51
Top News – Sa vlen atëherë vaksina? Studimi më i fundit: Antitrupat bien për 4 muaj!
27/10 10:44
Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15