Top News – Ankth në Maqedoninë e Veriut/ Varianti i ri i covid mbërrin në Shkup
27/01/2021 20:04

Varianti i ri i koronavirusit ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut. Ai u zbulua tek një 46 vjecar, I cili tashmë është shëruar. Njoftimin e bëri vetë Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. Virusi u zbulua në spital gjatë analizës së kampioneve nga muaji janar. Burri rrëfeu nuk ka pasur asnjë kontakt me njerëz që vinin nga pertej kufijve dhe nuk ka udhëtuar as vetë jashtë Maqedonisë së Veriut.“Pacienti iu nënshtrua një testi të shpejtë I cili e nxorri pozitiv. Paskësaj u paraqit për një ekzaminim në një spital privat ku iu nënshtrua një testi PCR i cili ishte pozitiv dhe pacienti u shtrua menjëherë në spitalin privat. Në 15 janar, bëri dhe një test të tretë që po ashtu rezultoi pozitiv”, thuhet në raportin e Institutit të Shëndetit Publik. Tani, 46 vjevari rezulton më në fudn I shëruar. Sipas informacionit që laboratori i ka dërguar Ministrisë së Shëndetësisë, të gjitha mutacionet që përcaktojnë llojin britanik janë identifikuar në izolimin e këtij pacienti.Maqedonia e Veriut regjistroi gjatë 24 orëve të fundit 9 viktima me COVID-19 dhe 394 të infektuar.

Top News – Akuzohet për një seri krimesh/ Arrestohet për herë të pestë shqiptari në Greqi
07/03 21:13
Top News – Pesë të rinj në Greqi/ Dhunuan një çift të moshuarish, më pas i grabitën
07/03 21:12
Top News – Tërmeti në Greqi/ Rreth 900 shtëpi konsiderohen të pabanueshme
07/03 19:36
Top News – Shkupi merr vaksinën ruse/ Mbërrijnë 3 mijë doza të Sputnik v
07/03 16:50
Tërmeti 6 ballë “shkundi” Greqinë/ Shënohet viktima e parë, humb jetën i moshuari
07/03 12:10
Top News – Analistët për shtetësinë e Kosovës/ Vuçiç do ta njohë, thjesht po përgatit terrenin
07/03 10:54
Top News – Reagojnë partitë në Maqedoni/ Zaev kërkon qeveri të përbashkët me opozitën
07/03 01:12
Top News – Maqedonia e veriut/ Rriten sërish rastet, qeveria nën kritika për vaksinën
04/03 19:28
Pas tërmetit që tronditi Greqinë/ Në zonat më të goditura dhjetëra banorë e kalojnë natën jashtë
04/03 12:25
Grenell sulmon sërish Kurtin: Do t’i dalë kundër Bidenit, ç’ka thënë për Izraelin 
04/03 11:02
Top News – Vuçiç takon Lajçak: Serbia e gatshme për dialog me Kosovën
04/03 00:40
Top News – Maqedoni e Veriut/ Zoran Zaev merr votëbesimin nga kuvendi
03/03 20:07
Top News – Grenell sulmon Albin Kurtin: Është antiamerikan, kundërshton politikat e SHBA
03/03 00:52
Greqia në alarm nga infektimet/ Nga 2359 të infektuar, 1159 janë në Athinë. Mbi 300 në Selanik
02/03 22:34
Top News – Bosnje Hercegovina në vështirësi/ Serbia i dhuron 10 mijë doza vaksine anti covid
02/03 22:10
Top News – Mesazhe të forta nga Lezha/ Kurti, ` bashkim kombëtar çlirohuni nga kriza`
02/03 16:33
Top News – Marrëveshja Kosovë-Serbi/Lajçak, brenda mandatit të qeverisë Kurti2
02/03 12:27
Top News – 2 shqiptarët e kokainës në Greqi/ Arrestohet pas disa muajve hetime e përgjime
01/03 21:32
Top News – Mirosllav Lajçak sot në Kosovë/ Blloku europian më në fund vihet në lëvizje
01/03 11:25
Top News – Turqia i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen gjigande detare në Egje
27/02 16:50