Top News – Anglia, jo më vendi i shiut! Maji më i ngrohtë në histori
02/06/2020 13:17

Maji ishte muaji që ka pasur më shumë ditë me diell në historinë e Mbretërisë së Bashkuar, dhe pranvera e këtij viti, më e nxehta që vendi ka përjetuar ndonjëherë. Zyra kombëtare e meteorologjisë tha se britanikët kanë shijuar 266 orë diell në muajin maj, duke kapërcyer edhe rekordin e 265 orëve me diell të shënuar qershorin e vitit 1957. Meteorologët janë edhe vetë të habitur me ndryshimet e motit nga lagështira ekstreme në thatësi. Sipas tyre ky nuk është mot “britanik”. Anglia është njohur gjithmonë për shiun e saj, por gjërat kanë ndryshuar në një mënyrë që i ka lënë dhe shkencëtarët pa fjalë. Mesatarisht, Mbretëria e Bashkuar regjistron 436 orë me diell në periudhën nga marsi deri në fund të muajit maj. Por së fundi, moti në Britaninë e Madhe ka qenë i pashembullt, dhe me 573 orë diell këtë pranverë, rekordi është thyer në mënyrë befasuese.

Top News – Brenda laboratorit/ Në qendrën e teorive konspirative
09/07 19:12
Top News – Hapen parqet e argëtimit/ Japoni, ja rregulli i çuditshëm
09/07 18:38
Top News – U prek nga koronavirusi/ Bolsonaro reklamon hidroksiklorinën
09/07 18:13
Top News – Një panel i pavarur/ OBSH, heton menaxhimin e pandemisë
09/07 17:53
Top News – Shirat e rrëmbyeshme/ Shkatërrohet autostrada në Japoni – Pa koment
09/07 16:54
Top News – Në pritje të viktimave/ Afrikë e Jugut, përgatiten varret
09/07 16:52
Top News – Vizatim gjigand në plazh/ Promovon distancimin social
09/07 16:49
Top News – Shembet vinçi/ Londër, viktima e të lënduar – Pa koment
09/07 16:24
Top News – Me energji diellore/ Nga Helsinki në Tallin me barkë- Pa koment
09/07 16:24
Top News – Rivalitet mbretëror/ ‘Miniprincipata’ në mes të Italisë
09/07 16:17
Top News – Robotet Cheerleader/ Japoni, atmosferë në Baseball – Pa koment
09/07 15:28
Top News – Banorët e Melburnit/ Dita e parë në izolimin e dytë
09/07 15:22
Top News – Përmbytjet në Japoni/ Mijëra të bllokuar, shumë viktima
09/07 15:20
Top News – Elefantë binjake/ Rojtarët i pikasin në Sri Lanka
09/07 15:18
Top News – Lugina e luleve/ Umbria, spektakël pa spektatore
09/07 15:12
Top News – Paralajmërimi i Oxfam/ Uria më shumë viktima se virusi
09/07 13:22
Top News – Harvardi padit Trump/ Kundër masës për studentët e huaj
09/07 13:21
Top News – Digjet në Slloveni/ Skulptura e Melania Trump
09/07 13:21
Top News – Mbi 12 milionë të infektuar nga koronavirusi në botë
09/07 12:53
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Maska dhe frikë nga vala e dytë
09/07 12:05